fot. Jarosław Rochowicz/ Polskie Radio Koszalin
W Budzistowie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Jeździeckie w Skokach przez Przeszkody. Jarosław Rochowicz i Mariusz Wolański w plenerowym studiu Polskiego Radia Koszalin przyglądali się rywalizacji sportowców oraz rozmawiali z ciekawymi gośćmi.

Paweł Michalski, dyrektor Ogólnopolskich Zawodów Jeździeckich w Budzistowie

Jak zaznaczył Paweł Michalski, to pierwsze w historii Ośrodka Jazdy Konnej Michalski dwugwiazdkowe zawody, organizowane na terenie ośrodka w Budzistowie. - Gwiazdki oznaczają możliwą wysokość przeszkód, jakie organizator może postawić. Przy jednej gwiazdce maksymalna wysokość podczas Grand Prix wynosi 140 cm, natomiast przy dwóch jest to już 145 cm. To kolosalna różnica zarówno dla zawodników, jak i koni. Tego typu zawodów w Polsce jest bardzo mało.

W rywalizacji bierze udział 180 koni. - 90  koni stacjonuje u nas, a kolejne 90 tutaj dojechało. Wszystko jest zorganizowane tak, aby zawody odbyły się płynnie.

Paweł Michalski, dyrektor Ogólnopolskich Zawodów Jeździeckich w Budzistowie

Piotr Mazurek, trener i jeździec

Piotr Mazurek opisał słuchaczom Polskiego Radia Koszalin doświadczenia z rywalizacji w zawodach w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi. - To doświadczenie metafizyczne. Mamy cztery istoty o różnych charakterach, które jeździec musi w jakiś sposób porozumieć i połączyć.

Gość audycji opowiedział również, jak na przestrzeni 20 lat zmienił się ośrodek w Budzistowie. - Miejsce jest nie do poznania. Jego przykład pokazuje, że zaangażowanie w rozwój małymi, ale ciągłymi krokami, sprawia, że ta zmiana jest trwała. Mamy przekonanie, że rodzina Michalskich daje pewność kontynuacji tego rozwoju, bo widać ile serca i energii wkładają w organizację tych zawodów - zaznaczył jeździec.

Piotr Mazurek, trener i jeździec

Filip Lewicki, zawodnik Ogólnopolskich Zawodów Jeździeckich w Skokach przez Przeszkody

Gość Polskiego Radia Koszalin opowiedział, jak wygląda jego codzienny plan treningowy. - Staram się moją pasję jeździecką równoważyć w taki sposób, aby znaleźć czas również na inne zainteresowania. Od rana przebywam jednak w stajni z rodzicami, a reszta część treningu zależy m.in. od pogody. Ustalamy go tak, aby koniom przede wszystkim nie stała się krzywda - zaznaczył.

Zawodnik opowiedział również o swoich planach na przyszłość. - Odpuściłem trochę ambicje sportowe i chcę skupić się teraz na rozwoju moich młodych koni. To jest świetna zabawa. Przy nich widać efekty pracy z dnia na dzień. Można właściwie codziennie czerpać satysfakcję.

Filip Lewicki, zawodnik Ogólnopolskich Zawodów Jeździeckich w Skokach przez Przeszkody

Czesław Hoc - kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości

Kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że Kołobrzeg i okolice to szczególny punkt na mapie Polski, a zawody jeździeckie tylko uatrakcyjniają region. - Nie można nie kochać Kołobrzegu. Każdy, kto tu przyjeżdża, zostawia tu swoje serce. W Budzistowie widzimy natomiast piękno regionu, które dodatkowo wzbogaca niezwykła harmonia jeźdźca z koniem, którą można zobaczyć na zawodach.

Czesław Hoc odniósł się również do Święta Wojska Polskiego, którego obchody odbyły się dzisiaj w największych miastach regionu. - Okrutna wojna w Ukrainie,wywołana przez reżim rosyjski, sprawia, że patrzymy z jeszcze większym szacunkiem i pietyzmem na żołnierzy Wojska Polskiego, ponieważ to są nasi współcześni bohaterowie. Pomagali nam nie tylko w czasie pandemii czy kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, ale również stanęli na wysokości zadania po wybuchu wojny za wschodnią granicą - zaznaczył poseł.

Czesław Hoc - kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia

Ewa Pełechata - zastępca prezydent miasta Kołobrzeg ds. gospodarczych

Ewa Pełechata skomentowała m.in. kwestię mniejszej niż dotychczas liczby turystów w kołobrzeskich ośrodkach. - Jest to tendencja ogólnopolska. Słyszymy relacje z różnych miejsc, również terenów górskich, że ten problem jest widoczny. Widzimy, co dzieje się w gospodarce. Mamy przede wszystkim inflację, która zmusza nas do zastanowienia się nad budżetem rodzinnym i związanymi z nim wydatkami.

Zastępca prezydenta Kołobrzegu odniosła się również do trwających w czasie sezonu remontów dróg, w tym głównej arterii miasta - ul. Zdrojowej. - Każde inwestycje, szczególnie te z dofinansowaniem, niosą za sobą pewne obowiązki. Chociażby kalendarz prac, który nakłada na nas jeden czy drugi program pomocowy. Remont ulicy Zdrojowej udało nam się nieco przesunąć, ale i tak nie ominęliśmy sezonu. Spotkaliśmy się w tej sprawie z kołobrzeskimi przedsiębiorcami. To były owocne rozmowy, które doprowadziły do wielu porozumień. Wszyscy wiedzą, że ta inwestycja jest potrzebna - wyjaśniła.

Ewa Pełechata - zastępca prezydent miasta Kołobrzeg ds. gospodarczych

Małgorzata Lewicka

Małgorzata Lewicka opowiedziała o tym, jak istotne jest zainteresowanie dzieci uprawianiem sportu. - Sport uczy odpowiedzialności, systematyczności i zasad fair play. Ludzie, którzy mają takie pasje, mają też więcej do pokazania światu i łatwiej im się żyje - wyjaśniła.

Doświadczona zawodniczka oceniła poziom organizacji zawodów w Budzistowie. - Jest tu świetna infrastruktura, jeśli chodzi o podłoże na placu. Konie bardzo dobrze tutaj skaczą, dlatego lubimy tu przyjeżdżać. Cieszę się, że teraz organizowane są tutaj zawody dwugwiazdkowe i dopinguję, aby wkroczyły na jeszcze wyższy poziom.

Małgorzata Lewicka

Andrzej Michalski, właściciel Ośrodka Jazdy Konnej w Budzistowie oraz Klubu Jeździeckiego Derby Budzistowo

Właściciel ośrodka w Budzistowie zaznaczył jakim ogromnym sukcesem, ale też wyzwaniem jest organizacja dwugwiazdkowych zawodów. - Cieszę się, że to się udało. Mieliśmy spore obawy, bo nigdy wcześniej nie organizowaliśmy tak dużych zawodów. Przyjechali do nas przecież najlepsi zawodnicy z Polski, trwają także zagrywki do mistrzostw świata młodych koni. Kto mógłby przypuszczać 20 lat temu, że rywalizacja takiej rangi będzie miała u nas miejsce. A mamy ambicję, aby „zdobyć” także trzecią gwiazdkę.

- To jest podwójny sukces, bowiem mój koń zakwalifikował się na Mistrzostwa Polski w kategorii sześciolatków i to już w pierwszej turze. To jest wielki sukces hodowlany. Myślę, że mamy duże szanse te mistrzostwa wygrać - dodał Andrzej Michalski.

Andrzej Michalski, właściciel Ośrodka Jazdy Konnej w Budzistowie oraz Klubu Jeździeckiego Derby Budzistowo

Paweł Michalski - podsumowanie ogólnopolskich Zawodów Jeździeckich w Skokach przez Przeszkody w Budzistowie

Po trzech dniach zmagań Grand Prix zdobył Adam Nicpoń z JKS Barłomino na koniu Zero Z. Drugie miejsce zajął Martin Rozynek z KJ Profil Piła na koniu Vivaldi, a trzeci był Marek Lewicki z KJ Czahary Pogorzelica na koniu Cornet Sunshine. Poza tym zorganizowano też kwalifikacje do Mistrzostw Polski Młodych Koni oraz zawody rangi regionalnej. Łącznie jeźdźcy startowali na 180 koniach.

Paweł Michalski - podsumowanie ogólnopolskich Zawodów Jeździeckich w Skokach przez Przeszkody w Budzistowie

Posłuchaj

relacja Mariusza Wolańskiego