fot. SzensztackieSiostryMaryiwKoszalinie/ Facebook
Na wspólnej modlitwie spotkało się kilkadziesiąt osób działających w ruchu trzeźwościowym. Konferencję dla uczestników wygłosił doświadczony terapeuta uzależnień Jerzy Protasiuk.

O istocie tego rodzaju spotkań opowiedział Adam Sadłyk z Apostolstwa Trzeźwości: - W ruchu AA, w tej wspólnocie, miłość i serdeczność istnieje cały czas. Zachęcamy wszystkich do udziału w tej pielgrzymce, by wzmacniać poczucie wspólnoty i przypominać jak ważne jest bycie trzeźwym. Wyzwań jest wiele. Obserwujemy duży wzrost uzależnień behawioralnych. Izolacja sprawiła, że w sieci szukaliśmy kontaktu i informacji, stąd duży wzrost uzależnień od smartfonów czy komputerów.

Mszy świętej, która rozpoczęła się w południe, przewodniczył bp Edward Dajczak.

Pielgrzymom towarzyszył również ks. Piotr Zieliński, diecezjalny duszpasterz trzeźwości: - Bardzo cieszymy się, że mimo obostrzeń pielgrzymki przetrwały. Udało się nam również powrócić do rekolekcji trzeźwościowych. Okres pandemii jednak dla niektórych stał się powodem do częstszego sięgania po alkohol, lecz ciężko to statystycznie określić, wiele osób nie zauważa swojego problemu.

Organizatorzy w programie pielgrzymki zaplanowali wspólny posiłek, mityng AA oraz spotkania parafialnych apostolatów trzeźwości. Na Górę Chełmską pielgrzymowała dziś m.in. pani Barbara: - Każdy człowiek, uzależniony czy nie, powinien mieć świadomość jakim zagrożeniem jest alkohol i inne substancje uzależniające, odbierające ludziom wolność. Z przyjemnością wysłuchałam prelekcji.

W tym roku, sierpień jako miesiąc abstynencji, obchodzony jest pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy wolną i trzeźwą Polskę”.

W Polsce uzależnionych od alkoholu jest około miliona osób.

aw/aj

Posłuchaj

ks. Piotr Zieliński, diecezjalny duszpasterz trzeźwości Adam Sadłyk z Apostolstwa Trzeźwości uczestniczka pielgrzymki