fot. Polskie Radio Koszalin
„Radio Koszalin na wakacjach” to projekt naszej rozgłośni, w ramach którego już od kilku lat przedstawiamy najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe miejsca na mapie naszego regionu.

13:40 - Lejkowo - słynne Gospodarstwo Rybackie Zielenica

Jarosław Rochowicz dotarł również do regionalnych smaków, a konkretnie do znanej na całą Polskę hodowli pstrągów. Anna Skowrońska, właścicielka Gospodarstwa Rybackiego Zielenica opowiedziała o tym wspaniałym miejscu.

- Podstawą hodowli jest woda. My mamy w naszej miejscowości Lejkowo cudowny dar w postaci krystalicznej wody, która jest idealna dla odchowu pstrągów, będących rybami zimnolubnymi - wyjaśniła Anna Skowrońska.

Ryby z Gospodarstwa Rybackiego Zielenica trafiają do najlepszych restauracji i hoteli w Polsce: - Początkowo nasza działalność obejmowała tylko województwo zachodniopomorskie. Dostaliśmy jednak wsparcie ze strony Szczecina, dużo restauracji zaczęło z nami współpracować i na zasadzie śnieżnej kuli zaczęliśmy się rozrastać na terenie całej Polski.

- Jesteśmy dumni, że mamy zgodę na używanie logo województwa zachodniopomorskiego na naszych produktach - dodała właścicielka.

rozmowa Jarosława Rochowicza z Anną Skowrońską
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin

11:45 - XV-wieczny kościół w Komorowie

Kolejnym ciekawym zabytkowym miejscem odwiedzonym przez naszych dziennikarzy był XV-wieczny kościół w Komorowie. To obiekt unikatowy i wzbudzający zainteresowanie nie tylko zachwycającymi zabytkami sprzed kilku stuleci, ale także historycznymi zagadkami. Przez ponad pięćset lat istnienia był świadkiem wielu ważnych wydarzeń rozgrywających się w regionie.

- Kościół ma o tyle ciekawą historię, że powstał już w XV wieku. Był aż dwukrotnie przebudowywany w XVI i XIX wieku. Obiekt kryje w sobie mnóstwo tajemnic. W kronikach kościelnych zapisano, że właśnie w XV wieku chowano możnych z rodzin rycerskich w krypcie kościoła, która jest zamurowana i do której do tej pory nikt nie zaglądał. Archeolodzy mają zatem w nim jeszcze wiele do odkrycia - mówił Piotr Ostrowski i dodał, że jest to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić.

relacja z Komorowa
fot. Polskie Radio Koszalin

10:45 - Borkowo - cmentarzysko megalityczne sprzed 7 tysięcy lat

Pierwszym punktem dzisiejszej podróży na naszej wakacyjnej mapie było miejsce niezwykłe. Nasi dziennikarze zatrzymali się we wsi Borkowo, gdzie znajduje się cmentarzysko megalityczne z okresu neolitu sprzed 7 tysięcy lat.

- Jesteśmy niedaleko Polanowa, Koszalina i Sławna, a jednak w miejscu zupełnie zapomnianym. To miejsce wyjątkowe, bo jest jedynym cmentarzyskiem megalitycznym w Polsce. To 12 ogromnych głazów, które ważą kilkadziesiąt ton - opowiedział Piotr Ostrowski.

Ten wyjątkowy zabytek, jak zaznaczył Jarosław Rochowicz, niestety jest zupełnie pomijany w planach turystów: - Myślę, że gdyby to miejsce znajdowało się na zachodzie, to na wjeździe stałaby wielka brama i pobierano by bilety za zobaczenie tego wspaniałego zabytku. Zdecydowanie to miejsce powinno być pięknie wyeksponowane i wypromowane.

relacja z Borkowa
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin
fot. Polskie Radio Koszalin