fot. Jarosław Rochowicz/ Polskie Radio Koszalin
Adrian Adamowicz i Jarosław Rochowicz przywitali w środę słuchaczy ze skąpanego w słońcu, plenerowego studia Polskiego Radia Koszalin, które stanęło tym razem w Krągu w gminie Polanów.

Nasi dziennikarze rozmawiali z gośćmi o największych atrakcjach turystycznych i kulturalnych tych okolic.

Elżbieta Rosiak - opiekunka Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba

fot. prk24

Elżbieta Rosiak, pierwszy gość plenerowego studia „Na Dobry Dzień”, opowiedziała o Drodze św. Jakuba, czyli szlaku pielgrzymkowym prowadzącym do katedry w Santiago de Compostela w Galicji. - Przez nasz region przechodzi Pomorska Droga św. Jakuba, która łączy trzy kraje: Litwę, Polskę i Niemcy - wyjaśniła i zwróciła uwagę, że pielgrzymów wyróżnia charakterystyczny symbol - muszla św. Jakuba. - Każda osoba, która przechodzi tym szlakiem, ma zawieszoną taką muszelkę. Żółta muszla na niebieskim tle jest też znakiem rozpoznawczym naszej Pomorskiej Drogi św. Jakuba - dodała.

Elżbieta Rosiak, opiekunka Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba

Ewa Hełminiak-Soliwodzka - dyrektorka Biblioteki Miasta i Gminy w Polanowie

Ewa Hełminiak-Soliwodzka opowiedziała o ofercie polanowskiej biblioteki, przygotowanej dla przyjeżdżających do regionu turystów. - W naszej bibliotece znajduje się Punkt Informacji Turystycznej, w którym można dowiedzieć się o atrakcjach całego powiatu, czy najbliższej ofercie noclegowej. W naszych zbiorach znajduje się także książka polanowskiego pisarza pod tytułem „Duchy Polanowskich Wzgórz”, w której znajdziemy piękne legendy związane z naszym regionem - poinformowała. Ewa Hełminiak-Soliwodzka zaprosiła także na Biesiadę Historyczną, która odbędzie się już 6 sierpnia w Komorowie.

Ewa Hełminiak- Soliwodzka, dyrektorka Biblioteki Miasta i Gminy w Polanowie

Artur Dropko - Izba Pamięci Ziemi Polanowskiej

Artur Dropko opowiedział o najnowszych eksponatach, które trafiły do zbiorów Izby Pamięci Ziemi Polanowskiej. - Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy rzecz unikatową - ręcznie malowaną mapę Polanowa i okolicy, która została wykonana przez ostatniego przedwojennego burmistrza Polanowa. Innymi przedmiotami, które dostaliśmy całkiem niedawno, są: zabytkowa tablica z dawnego zakładu mieszczącego się w Polanowie czy pierwszy w naszych zbiorach sztandar miasta.

Artur Dropko - Izba Pamięci Ziemi Polanowskiej

Jacek Todys - nadleśniczy z Nadleśnictwa Polanów

Nadleśniczy z Nadleśnictwa Polanów mówił m.in. o ofercie turystycznej przygotowanej przez Nadleśnictwo. - W tej chwili widzimy ogromne zainteresowanie grzybobraniem, na które przyjeżdżają całe rodziny. W ostatnim czasie mocno rozwinęła się także turystyka leśna, wobec czego wytyczyliśmy ścieżkę przyrodniczą, na której można poznać tajniki regionalnych lasów i pracy leśników. Są też atrakcje dla dzieci. Do tego bierzemy udział w programie „Zanocuj w Lesie”, w ramach którego na wyznaczonym przez nas terenie, turyści mogą biwakować w lesie - zaznaczył Jacek Todys.

- Możemy także poszukać śladów historii naturalnej w Parku Petrograficznym, znajdującym się w Polanowie czy istniejących w okolicy grodzisk, których lokalizację możemy znaleźć między innymi w mobilnym przewodniku na smartfony mPolanów - dodał.

Jacek Todys - nadleśniczy z Nadleśnictwa Polanów

Krzysztof Ciuła - Polski Związek Wędkarski, prezes Koła Polanów okręgu koszalińskiego

Polanowskie koło wędkarskie skupia około 350 wędkarzy, co - jak podkreślił rozmówca - czyni go jedną z największych organizacji pozarządowych działających na terenie gminy. Co sprawia, że region Polanowa jest tak atrakcyjny dla miłośników wędkarstwa? - Region polanowski to ogromne skupiska wody, których ok. 350 hektarów mamy w użytkowaniu naszego koła. Nasze jeziora są bardzo atrakcyjne, jeśli chodzi o rybostan. Występuje w nich wiele gatunków ryb spokojnego żeru, czyli m.in. leszcze, karasie czy płocie. Są też gatunki ryb drapieżnych, zaczynając od węgorzy a kończąc na sumach. Warto również pochwalić się rzeką Grabową słynącą z występowania lipieni i pstrągów potokowych.

Krzysztof Ciuła - Polski Związek Wędkarski, prezes Koła Polanów okręgu koszalińskiego

Piotr Ostrowski - prezes Polskiego Radia Koszalin

Prezes Polskiego Radia Koszalin opowiedział o urokach pięknego kościoła znajdującego się w Wielinie: - Kościół w Wielinie to XVII-wieczna budowla, której pozazdrościłaby nam Toskania, a nawet Sycylia. Znajduje się w nim olbrzymi ołtarz przedstawiający wspaniałą winnicę. Przypuszcza się, że wykonał go wędrowiec z Europy Zachodniej, którego zatrudniła rodzina von Natzmer - fundatorzy kościoła. W wielu miejscach świata podobne zabytki o takiej metryce zostały już dawno obudowane, a ten kościół został tak solidnie wykonany, że nadal stoi w niemal nienaruszonym stanie.

- Gorąco zachęcam każdego, aby nawet przejeżdżając przez gminę Polanów, zajechać do Wielina i zajrzeć do wnętrza tej wspaniałej budowli - zaznaczył Piotr Ostrowski.

Więcej o historii polanowskich ziem w poniższym materiale.

Piotr Ostrowski - prezes Polskiego Radia Koszalin