fot. Arkadiusz Wilman
W koszalińskim oddziale WFOŚiGW podpisane zostały odpowiednie umowy. Beneficjentami dotacji są miasto Koszalin, powiat szczecinecki oraz Nadleśnictwo Połczyn. Wśród dofinansowanych projektów są m.in. nowe pojazdy elektryczne dla Straży Miejskiej w Koszalinie.

Miasto Koszalin, dzięki 300 tys. złotych dotacji z Funduszu, kupiło na potrzeby Straży Miejskiej dwa samochody elektryczne i dwie stacje ładowania. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 600 tys. złotych. - Zakup ma na celu przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i kosztów związanych z eksploatacją pojazdów - wyjaśnił prezes WFOŚiGW Marek Subocz.

Radiowozy Straży Miejskiej już od kilku tygodni sprawdzają się w praktyce na ulicach miasta. Jak podkreślił prezydent Koszalina Piotr Jedliński, różnica w kosztach użytkowania pojazdów jest znacząca. - Już teraz widzimy, że koszt eksploatacji samochodów elektrycznych, w porównaniu do tych napędzanych benzyną czy olejem napędowym, jest mniej więcej siedmiokrotnie mniejszy, jeśli chodzi o tankowanie.

O znaczeniu wspierania proekologicznych działań samorządów mówił dziś kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc. - Elektromobilność to technologia przyszłości oraz próba odpowiedzi na największe problemy współczesnego transportu. Poprawia nie tylko jakość powietrza, ale także redukuje hałas i smog oraz ogranicza ilość gazów cieplarnianych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował kwotą 100 tys. złotych także projekt złożony przez Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. O jego założeniach mówił dyrektor placówki Radosław Wąs. - W naszym Centrum posiadamy salę akwarystyczną, w której znajdują się różne rodzaje ryb słodkowodnych. W ramach tego projektu zakupimy nowe akwarium, w którym stworzymy ekosystem przejściowy z wodą słodką oraz słoną. Pojawią się tam ryby flądrokształtne występujące w Morzu Bałtyckim - wyjaśnił.

Ponad 37 tys. zł dofinansowania z WFOŚiGW w Szczecinie otrzymało Nadleśnictwo Połczyn. Leśnicy stworzą ścieżkę edukacyjną „Szlakiem mrówek”. Będą na niej organizowane zajęcia, adresowane do uczniów z gmin: Tychowo, Połczyn-Zdrój i Barwice.

aw/zn

fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman

Posłuchaj

relacja Arkadiusza Wilmana