fot. Piotr Życieński (IPN)
Miejscy radni zgodzili się podczas środowej sesji na uhonorowanie byłego premiera RP. Monument stanie w Parku Powstańców Warszawskich.

Pomnik to inicjatywa radnych Prawa i Sprawiedliwości. Tadeusz Bobrowski, przewodniczący klubu PiS zaznaczył na naszej antenie, że samorządowcy chcą w ten sposób uhonorować opozycyjną działalność Jana Olszewskiego. - Był on jednym z głównych doradców Solidarności i tworzył statut prawny tej organizacji. Moim zdaniem, nie ma co dyskutować na temat zasług Jana Olszewskiego dla naszego kraju - podkreślił Tadeusz Bobrowski.

- Cieszę się, że z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości powstanie w Słupsku pomnik śp. Jana Olszewskiego. To wybitny patriota i osoba, która całe swoje życie poświęciła walce o wolną Polskę. W młodości był żołnierzem Szarych Szeregów, uczestnikiem powstania warszawskiego. W czasach komunizmu bronił praw człowieka i działał w demokratycznej opozycji, a w 1991 roku został premierem wybranym przez w pełni demokratyczny sejm - zaznaczył Piotr Müller, rzecznik rządu, słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Za wybudowaniem pomnika Jana Olszewskiego głosowało 14 radnych, 1 był przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Anna Rożek, radna z Platformy Obywatelskiej, wstrzymała się od głosu, tłumacząc, że inicjatywę wzniesienia pomnika zgłoszono do porządku obrad bez wcześniejszych konsultacji na komisjach radnych: - Nie wiem, co by kosztowało klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, aby ten pomysł został poddany konsultacjom. Uważam, że byłoby to po prostu bardziej uczciwe.

Wzniesienie pomnika ma zostać zrealizowane ze środków zewnętrznych. Monument ma mieć półtora metra wysokości i będzie postawiony na postumencie.

Jan Olszewski był obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, premierem w latach 1991-1992. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł w wieku 89 lat.

pd/mt

Posłuchaj

Piotr Müller - rzecznik rządu, słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Rożek, radna miejska z Platformy Obywatelskiej Tadeusz Bobrowski, wiceprzewodniczący rady miasta z klubu Prawa i Sprawiedliwości