fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. prk24.pl
Adrian Adamowicz i Jarosław Rochowicz witali dziś słuchaczy z portu rybackiego w mieleńskim Unieściu.

Sylwia Mytnik z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mielnie

fot. Jarosław Rochowicz

Pierwszym gościem naszego studia plenerowego była Sylwia Mytnik z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mielnie. Na pytanie, jak według niej będzie wyglądać nadchodzący sezon, odpowiedziała, że już teraz na ulicach i w obiektach noclegowych widać spory ruch.

- Ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o turystów. Zaczęliśmy jako Polacy odkrywać nasz kraj i my, jako gmina, liczymy, że ta tendencja się utrzyma. Myślę, że obecne pobyty nad polskim morzem będą ze względu na ekonomię krótsze, ale jednocześnie turyści będą częściej do nas przyjeżdżać - wyjaśniła Sylwia Mytnik.

rozmowa z Sylwią Mytnik

Dorota Cywińska, starszy kustosz Archiwum Państwowego w Koszalinie

Na antenie rozmawialiśmy również, że Mielno można prezentować także z perspektywy tego, co już się wydarzyło. Starszy kustosz Archiwum Państwowego w Koszalinie zaznaczyła, że warto przekazywać pocztówki z dawnych lat do archiwum, ponieważ dzięki temu mogą powstać wystawy takie jak ta, którą można obejrzeć przy głównym deptaku w Mielnie.

- Nasza współpraca z gminą Mielno zaowocowała już drugą wystawą pod nazwą „Gmina Mielno w PRL-u”, która składa się z 15 tablic. Podstawą są pocztówki, które zostały przekazane przez szczecineckiego kolekcjonera, pana Wojciecha Stylskiego. Dostaliśmy ok. trzy tysiące pocztówek, więc to potężny zbiór - powiedziała Dorota Cywińska.

rozmowa z Dorotą Cywińską

Krzysztof Urbanowicz, historyk oraz współautor książki „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma”

Na wystawie znajdują się teksty opisujące życie Mielna. Ich autorem jest Krzysztof Urbanowicz, który z nadmorską miejscowością związany jest od 30 lat.

- Mój udział w historycznej wystawie jest skutkiem dwóch czynników. Po pierwsze - jestem obecny w Mielnie od 30 lat, rysując portrety i karykatury turystów, przez co udało mi się poznać ciekawych ludzi. Drugim czynnikiem jest to, że ponad 10 lat temu zafascynowała mnie historia Koszalina i przyległych mu okolic, w tym Mielna. Powstały dwie autorskie książki, w których wspominam o Mielnie - opowiedział Krzysztof Urbanowicz.

rozmowa z Krzysztofem Urbanowiczem

Michał Czapliński z Centrum Kultury w Mielnie

Oprócz wystawy z dawnych lat, w Mielnie odbędzie się festiwal muzyczny, który zapoczątkowała m.in. Kora.

- Znaleźliśmy bardzo ciekawą informację, że w 1968 roku w Mielnie odbywał się pierwszy Ogólnopolski Zlot Hipisów, którego jedną z głównych inicjatorek była Olga Ostrowska, znana pod pseudonimem Kora. W związku z tym, razem z koleżanką z Centrum Kultury, połączyliśmy tę historię z pomysłem na zorganizowanie wydarzenia muzycznego. Tak narodził się Festiwal Hippieza - powiedział Michał Czapliński z Centrum Kultury w Mielnie.

rozmowa z Michałem Czaplińskim

Anna Ledochowicz z Centrum Kultury w Mielnie

Nasi dziennikarze rozmawiali również z Anną Ledochowicz, która zaznaczyła, że w Mielnie, przez cały okres wakacji, odbywać się będą ciekawe wydarzenia kulturalne.

- W tym sezonie na pewno będzie wiele wydarzeń muzycznych. Oprócz Hippiezy, odbędzie się koncert Bryski, a także zespołu Cztery Szmery i wielu innych artystów. Mamy w planach również występy stand-uperów i Noc Kupały. Już za chwilę kolejny długi weekend, który w Mielnie będzie się skupiał na wielu wydarzeniach w okolicy deptaka - wyliczyła Anna Ledochowicz.

rozmowa z Anną Ledochowicz

Agnieszka Miklus, współorganizatorka Parady Jachtów

W Mielnie już za miesiąc będziemy mogli oglądać pięknie udekorowane jachty, a to wszystko za sprawą trzeciej edycji Wielkiej Gali Jachtów, o której na naszej antenie opowiedziała Agnieszka Miklus, współorganizatorka Parady Jachtów.

- Gala odbędzie się od 15 do 17 lipca. Obecnie mamy około 100 zapisanych jednostek, jednak to nie koniec, ponieważ na stronie internetowej gminy Mielno można dalej składać wnioski o uczestnictwo. Mamy nadzieję, że ta impreza wpisze się już na stałe do kalendarza mieleńskich wydarzeń. Oprócz regat, każdy kapitan przygotowuje swój jacht i wyglądają one przepięknie - powiedziała Agnieszka Miklus.

rozmowa z Agnieszką Miklus

Bożena Polak z mieleńskiej wędzarni

W trakcie studia plenerowego Polskiego Radia Koszalin zajrzeliśmy również do regionalnej kuchni. Pani Bożena Polak z pobliskiej wędzarni przedstawiła naszym dziennikarzom, co pysznego można skosztować w Mielnie.

- Bardzo polecam makrelę, która nie ma porównania z rybami z sieciówek. Mamy również wędzonego dorsza, karmazyna, łososia i niedocenionego śledzika, który jest przepyszny. Słyniemy również z Paprykarza Córki Rybaka, który jest tworzony według naszego rodzinnego przepisu. Paprykarz robiony jest z filetu dowolnej ryby bez ości i gotowanych warzyw - wyjaśniła Bożena Polak.

rozmowa z Bożeną Polak

Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna

Burmistrz Mielna w rozmowie z Adrianem Adamowiczem i Jarosławem Rochowiczem zaznaczyła, że zaplanowane w mieście atrakcje są na tyle różnorodne, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

- Staramy się na tyle bogato ułożyć program Mieleńskiego Lata Artystycznego, aby umilić pobyt wszystkim naszym turystom. W tej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Od muzyki organowej po festiwal uliczny. Różnorodność jest u nas dużym atutem - wyjaśniła Olga Roszak-Pezała.

rozmowa z Olgą Roszak-Pezała

Paweł Twarowski, pasjonat wędkarstwa

W takim miejscu jak Mielno nie można było również ominąć tematu wędkowania. O tym, jak łowić ryby w Bałtyku opowiedział Paweł Twarowski.

- Na morzu wędkę powinniśmy przerzucić na odległość ok. stu metrów i najłatwiej będzie łowić metodami na grunt lub tzw. spinning. Pamiętajmy, że musimy posiadać pozwolenie na łowienie. Wszystkim się wydaje, że to żmudny proces, jednak w przypadku morza, jest to bardzo proste - wystarczy wejść na stronę internetową Urzędu Morskiego i dokonać wpłaty - objaśnił Paweł Twarowski.

rozmowa z Pawłem Twarowskim

Elżbieta Kopczyńska, specjalistka ds. ratownictwa w gminie Mielno

Sezon letni nad wodą to nie tylko plażowanie, relaks i wiele atrakcji, ale też konieczność dbania o bezpieczeństwo w czasie kąpieli. Jak przestrzega Elżbieta Kopczyńska, Bałtyk jest niebezpiecznym akwenem i łatwo tu o wypadek.

- Turyści są nastawieni na wypoczynek i nie dopuszczają do siebie, że w wodzie może być niebezpiecznie. Najgorszym czynnikiem jest alkohol, bo to właśnie przez niego najwięcej osób tonie. Pamiętajmy również, że dzieci poniżej siedmiu lat nie mogą przebywać same w wodzie. Problemem często są także wstrząsy termiczne. Ludzie leżą bowiem kilka godzin na plaży, a później wchodzą do zimnego morza - powiedziała Elżbieta Kopczyńska.

Rozmówczyni zaapelowała na antenie Polskiego Radia Koszalin o to, żeby obserwować flagi wywieszane przez ratowników: - Czerwona flaga jest ostrzeżeniem i pod żadnym żadnym pozorem nie wchodźmy wtedy do wody.

rozmowa z Elżbietą Kopczyńską