fot. Przemysław Grabiński
Obcokrajowcy będą mogli uzyskać w nim wsparcie prawne i psychologiczne. Pracownicy centrum pomogą też załatwić sprawy urzędowe czy umówić wizytę u lekarza.

Paulina Stochniałek, wicemarszałek województwa wielkopolskiego powiedziała, że projekt swoje początki miał w ubiegłym roku, ale inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że jego autorzy musieli nieco zmodyfikować swoje założenia: - Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym obcokrajowy przybywający do Wielkopolski uzyskają niezbędne informacje i wsparcie tak, aby mogli się jak najszybciej zintegrować z lokalną społecznością.

Cudzoziemcy uzyskają także prawną, tłumaczenia i wsparcie psychologów.

Monika Zembrzycka z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu dodała, że działalność pilskiego centrum to także praca tzw. doradców międzykulturowych, którzy mają pomagać w załatwianiu codziennych spraw: - Doradcy pomogą cudzoziemcom załatwić sprawy urzędowe, umówić wizytę u lekarza czy komunikować się w języku polskim.

Centrum ma także możliwość finansowania uchodźcom kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe. - Możemy wykupić osobie kurs zawodowy, jeśli jego ukończenie jest niezbędne do podjęcia przez nią pracy w danej firmie - podkreśliła Monika Zembrzycka.

Centrum Integracji Cudzoziemców mieści się przy al. Powstańców Wielkopolskich 75. To pilotażowy projekt realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej i samorząd województwa wielkopolskiego we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

Podobne ośrodki działają już w innych wielkopolskich miastach - Poznaniu, Koninie, Kaliszu i Lesznie.

pg/rz

fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Paulina Stochniałek, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Monika Zembrzycka z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu