fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
W nowym słuchowisku Polskiego Radia Koszalin usłyszymy m.in. Sebastiana Fabijańskiego, Jacka Zdrojewskiego, Piotra Furmana, Stanisława Biczyskę, Monikę Janik i Sławomira Głazka. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Adria Jakubik. Realizacją dźwięku i nagraniami zajęli się Paweł Szaliński i Jarosław Ryfun.

Scenariusz słuchowiska inspirowany jest powieścią zmarłego 84 lata temu Aleksandra Majkowskiego „Życie i Przygody Remusa”. Książka traktowana jest przez wiele środowisk jako arcydzieło literatury kaszubskiej. Na Kaszubach popularne jest powiedzenie „Nie zna Kaszub ten, kto nie przeczytał Remusa”.

Adria Jakubik, autorka scenariusza słuchowiska „Remus. Życie toczy się w krąg” zaznaczyła, że poprzez wybór tego dzieła Polskie Radio Koszalin chce wyrazić szacunek do twórczości kaszubskiego pisarza i jego tłumacza Lecha Bądkowskiego, dzięki któremu powieść jest szerzej znana. Literatura ta uwydatnia bowiem piękną historię Kaszub, przemian, jakie zachodziły na tych terenach, regionalną kulturę i tradycje.

- Słuchowisko jest skierowane głównie do młodzieży, dlatego też postanowiłam wybrać wątki, które mogą zainspirować młode pokolenie do sięgnięcia po tę książkę. Kaszubi mają niezwykle bogatą historię. Warto podkreślać ich dziedzictwo kulturowe, sięgać po wartości, które są uniwersalne i wciąż aktualne - zwróciła uwagę Adria Jakubik.

Autorka scenariusza podkreśliła, że w utworze świat realny miesza się z mistycznym: -  Uznałam, że jest to istotny element kształtujący kaszubską kulturę w II połowie XIX wieku. Ta powieść współcześnie nabiera nowych znaczeń. Sięgając do historii, do korzeni odkrywamy bowiem szerzej naszą tożsamość.

Jednym z aktorów, którzy biorą udział w słuchowisku, jest Jacek Zdrojewski z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego: - Praca nad słuchowiskiem radiowym jest równie ciekawa jak występy w teatrze i nagrania filmowe. Osoba, który ma do czynienia z pracą w radiu, na planie filmowym czy w teatrze, jest aktorem kompletnym. Miałem już okazję nagrywać audiobooki, dubbingować, więc mniej obawiam się pracy nad tym słuchowiskiem.

Słuchowisko jest realizowane w Warszawie w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz w studiu im. Czesława Niemena w Koszalinie.

red.

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Jarosława Rochowicza z Jackiem Zdrojewskim