fot. Katarzyna Chybowska
Tym terminem senator Platformy Obywatelskiej określił nowy układ sił w koszalińskiej radzie miejskiej. Jej przewodniczący - Jan Kuriata wyraził oburzenie takiej ocenie nieformalnej współpracy radnych klubów PiS, Wspólnego Koszalina i niezrzeszonych.

Senator Gawłowski skrytykował m.in. decyzję dotyczącą odwołania dwóch członków PO z funkcji przewodniczących komisji w radzie miejskiej. Jego zdaniem w mieście powstała nowa koalicja: - Koalicja radnych Jedlińskiego i PiS-u została zawarta. W radzie miejskiej trwa obsadzanie stołków. Jan Kuriata użył określenia „sojusz”. Do lepszego określenia tej grupy ludzi użyłbym określenia „układ”. Ten układ ludzi pazernych zagłosował wspólnie za podwyżkami podatków dla mieszkańców, czy za maksymalną podwyżką pensji prezydenta miasta.

Zarzuty polityka odpiera przewodniczący rady miejskiej Jan Kuriera z PO: - Nie jestem w układzie ludzi pazernych. To kłamstwo, które wymyślił pan senator Gawłowski. Nie ma też mowy o żadnej zdradzie. Z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej odeszło dziewięciu radnych, ponieważ klub był kierowany i manipulowany przez pana Gawłowskiego i pana Sobieraja, i przez to nie realizował programu, z którym szliśmy do wyborów.

Jan Kuriata podkreślił też, że byli radni KO głosują za decyzjami dobrymi dla miasta.

20 grudnia zeszłego roku Platforma Obywatelska straciła większość w koszalińskiej radzie miasta, po tym jak część jej członków nie zastosowała się do forsowanej przez wicemarszałka województwa, szefa powiatowych struktur PO Tomasza Sobieraja uchwały zarządu powiatu PO, która wzywała do bojkotu głosowań i tym samym uniemożliwienia odwołania wiceprzewodniczących rady miasta z PO - Jakuba Kowalika i Barbary Grygorcewicz. Ostatecznie Kowalik i Grygorcewicz stracili stanowiska, a zastąpili ich - Żaneta Kwapisz z klubu radnych Wspólny Koszalin oraz Artur Wiśniewski z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. W 25-osobowej radzie miasta KO ma 10 radnych, a rządzi sprzyjająca prezydentowi Piotrowi Jedlińskiemu większość złożona z radnych PiS, Wspólnego Koszalina i niezrzeszonych.

W poniedziałek senator Gawłowski poinformował, że zarząd regionu Platformy Obywatelskiej podjął jednogłośnie decyzję o skierowaniu wniosku do sądu koleżeńskiego o wykluczenie z partii koszalińskich radnych, którzy zagłosowali za odwołaniem wiceprzewodniczących rady.

kc/ar

Posłuchaj

Jan Kuriata, przewodniczący Rady Miejskiej w Koszalinie Stanisław Gawłowski, senator KO