fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
Nowa hala garażowa i baza sprzętu oraz trzy nowe samochody strażackie - o to wzbogaciła się w piątek powiatowa komenda Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie. W trakcie uroczystości wręczono także młodszemu ogniomistrzowi Łukaszowi Gryciakowi nadany przez Prezydenta RP Krzyż Zasługi Za Dzielność.

Strażak z Myśliborza podczas niedawnej akcji w płonącym domu, uratował dwoje dzieci i ich babcię, wynosząc ich z mieszkania i oddając im własny aparat tlenowy. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, koszaliński poseł PiS-u Paweł Szefernaker, po wręczeniu odznaczenia, podziękował wszystkim strażakom za ich ofiarną służbę.

- Dzięki takim osobom jak Wy, dzięki bohaterskim czynom, jakie wielokrotnie podejmujecie, Polacy czują się bezpiecznie. Wieloletnia praca Waszej formacji i bardzo dobre wyszkolenie powodują, że wielu z Was jest na co dzień bohaterami licznych akcji - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Przy okazji przekazania strażakom ze Sławna nowych pojazdów, jeden z ich dotychczasowych ciężkich wozów bojowych, przekazano do OSP w Wilkowicach. Wiceminister Paweł Szefernaker zapowiedział również, że w tym roku zachodniopomorskie Ochotnicze Straże Pożarne wzbogacą się o nowe pojazdy: - W tym roku 15 wozów trafi do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie zachodniopomorskim. W całym kraju łącznie będzie to 456 pojazdów. Mniej więcej 1/3 ceny jest zagwarantowana przez samorząd, a 2/3 to kwota z MSWiA oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.

Nowe wozy otrzymają m.in. te jednostki OSP, które znajdują się w pobliżu budowanej drogi S11. - Trafią one do tych jednostek, które są w krajowym systemie ratowniczym, które mają wiele wyjazdów. W naszym województwie otrzymają je jednostki zlokalizowane wzdłuż nowo budowanej drogi S11, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących tą trasą - wyjaśnił wiceminister Paweł Szefernaker.

Kołobrzeski poseł PiS-u Czesław Hoc przypomniał, że straż pożarna cieszy się największym zaufaniem społecznym: - Na swoim sztandarze i w sercach noszą dewizę „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Dzisiaj przykładem tego jest nagrodzenie bohatera Krzyżem Zasługi. Tak naprawdę wszyscy strażacy, ochotnicy, druhowie, na co dzień są naszymi bohaterami. Dowodem jest to, że cieszą się największym zaufaniem i poparciem społecznym. Wypełniają swoje misje i służbę w sposób profesjonalny, oddany i bohaterski.

Nowa hala garażowa w jednostce PSP w Sławnie kosztowała niemal 2 miliony złotych, ponad 1 mln 800 tys. zł pochodziło z budżetu centralnego. Na zakup nowych pojazdów dla strażaków wydano ponad 1 mln 300 tys. zł. Zakup samochodów sfinansowano m.in. ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wiceminister Klimatu i Środowiska, szczecinecka posłanka PiS-u Małgorzata Golińska podkreśliła, że to także forma podziękowania strażakom za ich służbę.

- Oprócz sprzętu, o którym dzisiaj mówimy, jest również program dedykowany osobistej ochronie każdego z Was (OSP) oraz program remontów i modernizacji remiz - to nasze „dziękuję” za Wasze poświęcenie, zaangażowanie i służbę, a także dla Waszych rodzin, bo każde wyjście jest ich strachem i obawą, czy wrócicie cali i zdrowi - przekazała Małgorzata Golińska.

Odznaczony przez Prezydenta RP, młodszy ogniomistrz Łukasz Gryciak z jednostki PSP w Myśliborzu zaznaczył, że w czasie niedawnej akcji gaśniczej w Dębnie, za udział w której został nagrodzony, robił to, co uczyniłby każdy strażak.

- Dostaliśmy informację, że na czwartym piętrze mogą znajdować się dzieci wraz z babcią. Byłem na tym poziomie i znalazłem ich w korytarzu. Ze względu na warunki panujące na klatce, przetransportowałem rodzinę na balkon. Kiedy zobaczyłem, że dziewczynka przestała oddychać, oddałem jej swoją maskę, następnie przekazałem ją chłopcu i babci - starałem się dzielić powietrze między tę trójkę. Mój kolega zszedł z chłopcem klatką schodową, natomiast ja z babcią i dziewczynką zjechałem podnośnikiem na dół - powiedział Łukasz Gryciak.

Młodszy ogniomistrz Łukasz Gryciak, po akcji sprzed kilku dni, został przewieziony do szpitala, gdyż podtruł się dymem. Oprócz odznaczenia nadanego przez Prezydenta RP, strażak otrzymał także nagrodę pieniężną od zachodniopomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

kk/od/aś

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Paweł Szefernaker - wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS-u, cz. 1 Paweł Szefernaker - wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS-u, cz. 3 Paweł Szefernaker - wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS-u, cz. 2 Czesław Hoc - kołobrzeski poseł PiS-u, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Małgorzata Golińska - wiceminister Klimatu i Środowiska, szczecinecka posłanka PiS-u młodszy ogniomistrz Łukasz Gryciak - odznaczony przez Prezydenta RP