fot. Katarzyna Chybowska
Książka „Pamięć i Tożsamość. Pomnik Ofiar bolszewizmu w Koszalinie” została przygotowana wspólnie przez Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie i koszaliński oddział Związku Sybiraków.

Współautor publikacji oraz prezes Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie Paweł Michalak powiedział, że oprócz wspomnień osób zesłanych na Syberię, powieść przybliża historię samego pomnika, który znajduje się przy koszalińskiej katedrze: - Książka składa się z dwóch części. Część pierwsza dotyczy relacji Sybiraków, a także zawiera opracowania historyczne, m.in. jaki był 1938 rok i kim byli Borowiczanie. Część druga jest poświęcona historii powstania pomnika.

Jak podkreśla Anatol Gonczarewicz, prezes Związku Sybiraków w Koszalinie, publikacja ma duże znaczenie: - Ta książka jest przede wszystkim świadectwem pamięci o tych, którzy byli zsyłani na Syberię. Ten i inne pomniki są naszą wdzięcznością wobec tych, którzy kiedyś, nie szczędząc życia, walczyli o naszą narodową tożsamość.

Książka „Pamięć i Tożsamość. Pomnik Ofiar bolszewizmu w Koszalinie” w nakładzie 300 egzemplarzy ukazała się dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Koszalin i nieodpłatnie trafiła do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, gdzie można ją znaleźć zarówno w czytelni głównej, jak i wypożyczyć do domu. Publikacja trafi też do szkół.

Autorami książki są Paweł Michalak i profesor Michał Polak.

kc/od

Posłuchaj

Anatol Gonczarewicz, prezes Związku Sybiraków w Koszalinie Paweł Michalak, współautor publikacji oraz prezes Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie