fot. pixabay.com
Program rozpoczął się w lipcu 2018 roku i realizowany będzie do końca 2022 roku. W tym roku miasto dofinansuje kolejnych 20 procedur.

Program realizowany będzie przez trzy podmioty medyczne - dwa gdańskie (Gameta Gdynia Centrum Zdrowia oraz InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa) i jeden słupski (INVICTA). Temu ostatniemu przyznano najwięcej, bo 17 z 20 procedur, które dofinansuje słupski ratusz.

Zgodnie z założeniami programu, w każdym roku jego obowiązywania miasto zobowiązało się na jego realizację przeznaczyć do 100 tysięcy złotych, tym samym dofinansować do 20 procedur in vitro. Jedna para może skorzystać z jednej dotowanej procedury lub dwóch, jeśli efekt tej poprzedniej jest negatywny.

Z programu nie mogą skorzystać pary, które w przeszłości uzyskały dofinansowanie ze środków publicznych do trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego, nie są mieszkańcami Słupska oraz „przeszły leczenie niepłodności i wyczerpano inne metody leczenia prowadzone przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy”.

Na przygotowanie miejskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania skutkom niepłodności słupscy radni zgodzili się w grudniu 2017 roku. Ten został następnie opracowany przez zespół miejskich urzędników. Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji w Warszawie i w połowie 2018 roku został przyjęty do realizacji większością głosów słupskich radnych. Zgodnie z jego założeniami od lipca 2018 roku do końca 2022 roku na dofinansowanie procedur in vitro Słupsk wyda do 500 tysięcy złotych.

Słupski samorząd zdecydował się na opracowanie miejskiego programu i w efekcie dofinansowanie procedur in vitro, ponieważ rządowy program realizowany w latach 2013-2016 został zakończony. Ministerstwo Zdrowia od 2017 roku nie finansuje procedur zapłodnienia pozaustrojowego.

PAP/rz