fot. Przemysław Grabiński
Defibrylatory zamontowano m.in. na budynkach szkół i przedszkoli, a także na osiedlowym parkingu.

Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły podkreślił, że miasto chce rozwijać sieć defibrylatorów, tym bardziej, że tego chcą mieszkańcy: - W pilskich dzielnicach zgłaszane były projekty związane z defibrylatorami, które łącznie zyskały ok. 10 tys. głosów. Oznacza to, że mieszkańcy chcą, by takie urządzenia w mieście funkcjonowały. Obyśmy nigdy nie musieli z nich korzystać, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to będzie możliwość uratowania czyjegoś życia.

Szymon Kozłowski, ratownik medyczny, jeden z inicjatorów zakupu defibrylatorów zaznaczył, że urządzenia te faktycznie pomagają ratować ludzkie życie: - Tam gdzie jest prowadzona resuscytacja, nie ma dostępu do szybkiej defibrylacji - przeżywa zazwyczaj od 6 do 12 procent osób. Tam gdzie mamy w ciągu pierwszych pięciu minut dostęp do szybkiej defibrylacji - przeżywa do 70 procent ludzi. Cieszymy się, że przybyły nam kolejne urządzenia.

Jeden z wnioskodawców tego pomysłu do budżetu obywatelskiego - Paweł Anioł, ratownik medyczny podkreślił, że defibrylator jest w stanie obsłużyć nawet osoba, która nie przeszła żadnego szkolenia: - Defibrylator jest urządzeniem, które dostarcza impuls energii elektrycznej do serca, gdy u pacjenta dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia. Jest to bardzo intuicyjne urządzenie. Po włączeniu wydaje komendy w języku polskim, do których należy się stosować. Nawet osoba, która nie miała styczności z takiego rodzaju urządzeniem będzie w stanie je prawidłowo obsłużyć.

Zakup defibrylatorów z budżetu obywatelskiego kosztował ponad 140 tysięcy złotych. Kwota ta obejmuje także system łączności ze strażą miejską oraz specjalne, podgrzewane obudowy, zabezpieczające baterie defibrylatorów.

W sumie w Pile dostępnych jest już ponad 50 defibrylatorów - wliczając urządzenia, które wcześniej zakupiły także urzędy, instytucje publiczne i prywatne firmy.

Wkrótce na stronie internetowej pilskiego urzędu miasta oraz w mediach społecznościowych ma zostać opublikowana mapa pilskich defibrylatorów.

pg/aj

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego