fot. Kancelaria Premiera/Twitter
Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, m.in. obniżki cen paliw silnikowych, cen gazu, zerowej akcyzy na energię elektryczną - wynika z prezentacji KPRM, pokazanej podczas czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina.

Jak wskazano w prezentacji, tarcza antyinflacyjna o łącznej wartości do 10 mld zł oszczędności, składa się z:
  • obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego, czyli 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw;
  • obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.);
  • zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych;
  • obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.);
  • obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego;
  • oszczędności w administracji i budżecie.
- Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną - powiedział w czwartek premier Morawiecki.

Dodał, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych, jakie wpływają na inflację i faktu, że gospodarki wychodzą z pandemii: - Mieliśmy dylemat, czy pozwolić na wzrost bezrobocia, do 1,5-2 mln, czy jednak chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się chronić miejsca pracy i dlatego włączyliśmy do gospodarki 200 mld zł.

Przedstawiając założenia tarczy antyinflacyjnej premier mówił o obniżce podatków na paliwa, gaz i energię elektryczną. Ma to wpłynąć na obniżenie ich rosnących cen. Mateusz Morawiecki jako przykład podał ceny gazu: - W tych trzech miesiącach zimowych, gdy wiele polskich domów i mieszkań jest ogrzewanych gazem, spadek ceny będzie od kilkudziesięciu złotych do nawet ponad 100 zł na miesiąc, ale średnio na kwartał będzie to 140 zł, czyli można powiedzieć - kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Premier zapowiedział także wprowadzenie specjalnego dodatku osłonowego o wartości od 400 do nawet ponad 1000 zł, który będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 r. Dodał, że z dodatku skorzysta ponad 5 mln gospodarstw domowych: - To jest rządowy dodatek wyrównawczy. Znaczna część gospodarstw domowych będzie mogła przynajmniej częściowo zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy niestety z jednej strony przez wysokie ceny gazu z Rosji, z drugiej strony przez wysokie ceny energii i politykę klimatyczną UE.

Szef rządu zapowiedział także oszczędności w administracji państwowej. W 2022 r. ograniczone zostanie tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych etatów czy urzędów. Jeśli pojawi się konieczność wzmocnienia kadrowego, to będzie się odbywać ono na zasadzie etat za etat. Rząd zamierza także doprowadzić do przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod kątem ich efektywności. Poza tym premier zapowiedział również ograniczenie finansowania programów w ramach już istniejących funduszy celowych. Te działania mają dać oszczędności rzędu 3-5 mld zł.

PAP/ar