fot. prk24.pl
Podwyżka o 3,6 proc. w stosunku do obecnych stawek, została przegłosowana we wtorek na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Stawki wzrosną od 1 stycznia 2022 roku.

Do głosowania „za” zachęcał radnych prezydent miasta Piotr Jedliński. Jak przekonywał, mieszkańcy podwyżki nie odczują: - 2 grosze od metra kwadratowego rocznie - tyle realnie wyniosą podwyżki dla mieszkańców. Przy mieszkaniu o powierzchni 50 mkw, podwyżka wyniesie złotówkę - wyjaśnił prezydent, podkreślając, że z racji powszechności tego podatku, przyniesie konkretne wpływy do budżetu miasta. - Pozwolą one na realizację wielu zadań - w tym m.in. zabezpieczenie funkcjonowanie klubów sportowych - zapewnił prezydent.

Przeciwko wzrostowi podatku była część klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Radny Tomasz Bernacki wskazał, że podwyżka podatków będzie kolejną, jaką odczują mieszkańcy Koszalina: - Najpierw podwyżka za wodę i ścieki, jaką zagwarantowały Wodociągi naszym mieszkańcom, potem podwyżka opłaty za ciepło przygotowana przez MEC. To wszystko uderzy w nasze portfele.

O konieczności podniesienia podatków mówił z kolei radny Błażej Papiernik z klubu Wspólny Koszalin: - To jest rozwiązanie, które z jednej strony nie będzie obciążeniem dla mieszkańców, a z drugiej - wesprze budżet miasta w naprawdę trudnej sytuacji. Dzięki temu, łatwiej będzie nam znaleźć pieniądze na inwestycje, na remont hali gwardii, na organizacje sportowe i pozarządowe czy na remonty dróg i chodników.

Ostatecznie za podniesieniem podatków od nieruchomości zagłosowało 13 radnych (z klubu Wspólny Koszalin, PiS i kilkoro radnych KO), 10 radnych było przeciwko, jedna radna wstrzymała się od głosu. Taki sam był wynik głosowania uchwały dotyczącej podwyżki podatku od środków transportu.

Dzisiejsze głosowanie było kolejnym w sprawie podniesienia podatków lokalnych w Koszalinie. Podczas poprzedniej sesji, 2 listopada, większość radnych odrzuciła uchwały podwyżkowe zakładające wzrost obciążeń o 6 procent.

Decyzja radnych oznacza, że do przyszłorocznego budżetu z tytułu podatków lokalnych wpłynie o ponad 3 miliony złotych więcej.

ap/kc

Posłuchaj

Piotr Jedliński - prezydent Koszalina Błażej Papiernik z klubu Wspólny Koszalin Tomasz Bernacki z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej