fot. Jarosław Ryfun
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości, który był w poniedziałek gościem Anny Popławskiej w porannym „Studiu Bałtyk”, dodał, że wynika to m.in. z militarnego charakteru lotniska w Zegrzu Pomorskim.
W skrócie
  • Paweł Szefernaker powiedział, że trwają poszukiwania optymalnej lokalizacji całorocznej bazy LPR-u w powiecie koszalińskim.
  • Wiceszef MSWiA poinformował, że gmina Będzino jako jedyna w Zachodniopomorskiem nie złożyła wniosku o dofinansowanie inwestycji w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.
  • Koszaliński poseł PiS-u podkreślił, że program „Cyfrowa Gmina” cieszy się ogromną popularnością.

- W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie w sprawie lokalizacji całosezonowej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w powiecie koszalińskim. Jestem w stałym kontakcie ze Starostwem Powiatowym w Koszalinie i prof. Robertem Gałązkowskim, szefem LPR-u. Miejsce, w którym będzie budowana baza musi być jak najlepsze - poinformował Paweł Szefernaker.

Jak dodał, „warunki, których wymaga nowa inwestycja nie do końca współgrają z militarnym charakterem lotniska w Zegrzu Pomorskim, którym zarządza wojsko”: - W związku z tym baza LPR-u prawdopodobnie nie powstanie w tej miejscowości, ale w innym miejscu powiatu koszalińskiego. Pracujemy nad wyborem nowej lokalizacji. To trwa ze względu na wymagania, które musi spełniać działka pod budowę nowej bazy, m.in. te dotyczące kwestii zabudowy czy ochrony siedlisk ptaków.

Baza ma zostać utworzona do końca 2023 roku. Koszt jej budowy to około 20 milionów złotych.

Paweł Szefernaker powiedział również, że w przyszłym tygodniu powinniśmy poznać wyniki naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych, który jest jednym z elementów Polskiego Ładu. Wiceszef MSWiA jest szefem Komisji ds. Rządowego Funduszu „Polski Ład”, która zajmuje się podziałem pieniędzy: - Pracujemy tak, aby w przyszłym tygodniu pan premier mógł ogłosić wyniki. Kiedy obejmowałem funkcję przewodniczącego komisji, mówiłem, że gminy do końca października powinny wiedzieć, które inwestycje mogłyby być realizowane dzięki Polskiemu Ładowi.

Polityk dodał, że zdecydowana większość wniosków dotyczy inwestycji drogowych i wodno-kanalizacyjnych, ale samorządy ubiegają się również o dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę turystyczną: - Chcemy, aby wysokość dofinansowania była w miarę proporcjonalna do możliwości finansowych gmin. Niestety część samorządów, które złożyły po jednym wniosku na bardzo duże inwestycje, będziemy namawiać do udziału w kolejnym naborze, który niebawem ogłosimy.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że gmina Będzino nie złożyła żadnego wniosku.

To jeden z niewielu przypadków w Polsce i jedyny w Zachodniopomorskiem. To bardzo dziwna sytuacja. Złożenie wniosku nie wymagało przecież żadnej wielkiej matematyki Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u

Wiceszef MSWiA przypomniał także, że dzieci z rodzin byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych otrzymają sprzęt komputerowy w ramach programu „Cyfrowa Gmina”. Do 10 listopada trwa nabór wniosków: - Rozmawiałem z wójtami i burmistrzami z naszego regionu i mogę powiedzieć, że ten program cieszy się ogromną popularnością. (…) Chcemy, aby wykluczenie cyfrowe w gminach popegeerowskich zostało zniwelowane, a uczniowie nie mieli już problemu z nauką zdalną.

Więcej w poniższej rozmowie.

red.

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u