PAP/Piotr Polak
Rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio - do 100 tys. zł rocznie bez podatku. W gminach będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk - mówił na konwencji PiS-u poświęconej rolnictwu prezes partii Jarosław Kaczyński.

Kaczyński wskazywał na problem łańcucha pośredników, który powoduje, że jest ogromna różnica między ceną, jaką uzyskuje rolnik za swoje produkty, a ceną w sklepie. - Oczywiście taka różnica jest nieunikniona, ale ona jest w tej chwili naprawdę bardzo wielka - zaznaczył.

Dlatego, jak mówił, PiS i rząd podejmują wielkie przedsięwzięcie jakim jest rolny handel detaliczny. - To nie jest przedsięwzięcie jedno, to jest wiele przedsięwzięć, które mają doprowadzić do tego, że rolnik bardzo wiele swoich produktów, będzie mógł sprzedawać bezpośrednio - do 100 tys. zł rocznie bez podatku - powiedział prezes PiS.

- W gminach,  będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk, także w większych miastach, one skądinąd też są gminami, tylko chodzi nie o te gminy najbliższe dla rolnika, tylko o większe miasto gdzieś dalej, gdzie też będzie mógł to robić (sprzedawać swoje produkty), bo będzie mógł to robić w całej Polsce - powiedział Kaczyński.

Mówił, że będą też budowane centra przechowalnicze różnego rodzaju, które będą pomagać w tym handlu. Dodał, że będą wspierane także, z możliwością sprzedaży udziałów inwestycyjnych, spółdzielnie.

Wicepremier zapowiedział również przejście na emeryturę rolniczą będzie bez konieczności zdawania gospodarstwa, oddawania swojej własności. - Przez lata, bo to od czasów lat 70-tych, jak to się mówi - od czasów Gierka, są już emerytury rolnicze. Ale, żeby je otrzymać trzeba było zdać gospodarstwo, oddać swoją własność - zauważył lider PiS-u w swoim wystąpieniu podczas konwencji partii w Przysusze. - Teraz takiej potrzeby nie będzie, nie będzie takiej konieczności - zapowiedział Kaczyński.

Przekazał też, że powstaje rezerwa budżetowa, która się będzie nazywała Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych. - W tym roku to będzie 3 mld zł. Poza tym będzie 1 mld 400 mln zł na wsparcie ubezpieczeń tych rolników, którzy będą się chcieli ubezpieczyć indywidualnie w różnych towarzystwach - poinformował lider PiS.

Jak dodał, preferowane są towarzystwa wzajemnych ubezpieczeń. Kaczyński stwierdził, że ci, którzy podejmą indywidualną decyzję będą mieć „poważne wsparcie państwa”.

Prezes PiS wskazał też na poziom bezpieczeństwa w wypadku różnego rodzaju katastrof żywiołowych. „Tu lista jest bardzo długa” - podkreślił. Jak zaznaczył, chodzi o to, by rolnicy czuli się bezpiecznie.  - Żebyście państwo wiedzieli, że będzie wsparcie, że to nie będą jakieś kolejne decyzje, kolejne akty państwa, tylko coś stałego - stały mechanizm, który będzie osłaniał produkcję rolną" - zaznaczył Kaczyński. Jak podkreślił, to naprawdę ogromnie istotne.

Dopłaty do produkcji w ciągu tej perspektywy budżetowej będą wyrównane w stosunku do przeciętnej Unii Europejskiej, a dla niektórych będą wyższe - podkreślił podczas sobotniej konwencji PiS prezes Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że 97 proc. gospodarstw będzie korzystało z dopłat na poziomie wyższych niż w UE.

Kaczyński podkreślił, że PiS obiecało, że Polscy rolnicy będą traktowani na równych zasadach. - Polski Ład jest spełnieniem tej obietnicy - oświadczył.

PAP