fot. archwium prk24.pl
W całej Europie trwa winobranie, również w województwie zachodniopomorskim. O tradycjach winiarskich w naszym regionie oraz rozwoju tej branży w Polsce opowiedział na antenie Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin i autor audycji „Smaki Świata”.

Piotr Ostrowski od lat jest miłośnikiem tzw. enoturystyki, czyli turystyki polegającej na odwiedzaniu miejsc uprawy winorośli, poznawaniu regionów winiarskich i ich szeroko pojętej kultury.

- Krajem, który kojarzy nam się głównie z winem, są oczywiście Włochy, ale w Polsce również mamy wiele regionów, które warto poznać. Na pierwszym miejscu jest tzw. Lubuski Szlak Wina i Miodu, ale sporo winnic znaleźć można również w Małopolsce - wyjaśnia Piotr Ostrowski. - Także w województwie zachodniopomorskim mamy możliwość uprawy winorośli. Jest to związane z tym, że znajdujemy się jeszcze na granicy strefy ciepłego powietrza - tłumaczy.

Jak przekonywał na antenie Piotr Ostrowski, szczególnie region środkowopomorski od wieków związany był z kulturą winiarską.

- Gdybyśmy znali dobrze historie regionu wiedzielibyśmy, że wino było od zawsze na Pomorzu Zachodnim, a co najmniej od XII-XIII wieku, kiedy przybyli tu cystersi benedyktyni. To właśnie oni przywieźli ze sobą nie tylko wino w beczkach, ale też sadzonki winorośli - powiedział nasz ekspert. - Dlatego też w wielu herbach miejscowości w regionie możemy znaleźć winorośle czy kiście winogron. Widać je choćby w symbolach Połczyna-Zdroju czy Jastrowia.

Prezes Polskiego Radia Koszalin przytoczył też przykład zabytkowego ołtarza w miejscowości Wielin, gdzie w dębinie wyrzeźbiono winnice.
- To nie jedyny przykład. Wystarczy obejrzeć pałace w okolicy Polanowa czy wybrać się na Świętą Górę Polanowską, gdzie przez stulecia uprawiane były winorośle. Zresztą na pozostałych dwóch tzw. świętych górach kaszubskich, Górze Chełmskiej i Rowokół również.

Obecnie prężnie działają winnice w okolicach Darłowa, Ustki czy Słupska. Największa w województwie, 35-hektarowa, istnieje w pobliżu Szczecina.

- Enoturystyka, jest jedną najprężniej rozwijających się gałęzi turystyki. Co warto podkreślić, tu nie chodzi tylko o degustacje win, ale też próbowanie lokalnych serów, owoców, warzyw, wędliny. To jest wielka przygoda - dodaje. - Nic więc dziwnego, że dwa lata temu powstał Zachodniopomorski Szlak Wina. W tej chwili w naszym województwie działa około 17 winiarzy, od Szczecina aż po Słupsk i Ustkę. Ja również wraz z przyjaciółmi zakładam niewielką winnicę, na razie jedno hektarową w Gorzycy w gminie Malechowo.

O winobraniu, które odbywa się obecnie we Włoszech i nie tylko, już niedługo będzie można usłyszeć w audycji „Smaki Świata” na antenie Polskiego Radia Koszalin.

- W przyszłym tygodniu wybieram się na trzy dni w okolice Jeziora Garda we Włoszech, gdzie będę się przyglądał uprawie winorośli oraz zbiorom - zapewnił Piotr Ostrowski.

Więcej w rozmowie.

aa/kc


Posłuchaj

rozmowa z Piotrem Ostrowskim