fot. pixabay.com
W ramach akcji Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przygotowało m.in. artykuły edukacyjne, wywiady z ekspertami oraz szereg działań w mediach społecznościowych.

Światowy Dzień Serca #WorldHeartDay zainicjonowany 21 lat temu przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Ich głównymi przyczynami są m.in.: niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także uwarunkowania genetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Choroby te potrafią rozwijać się przez długie lata bez widocznych objawów. Eksperci podkreślają, że ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych - gwarantują one wczesne wykrycie nieprawidłowości, co daje szanse na wyzdrowienie.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia pandemia COVID-19 pogorszyła statystyki. W 2020 r. względem 2019 r. odnotowano niemal 17 proc. przyrost zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, co jest największym przyrostem spośród innych chorób przewlekłych, w tym onkologicznych.

- Należy przyśpieszyć przyjmowanie pacjentów z chorobami serca do szpitali, zwiększyć liczbę zabiegów i operacji oraz w pełni otworzyć dla pacjentów gabinety w przychodniach i poradniach. Ważne są również medialne kampanie informacyjne, zachęcające pacjentów do prowadzenia zdrowego stylu życia, a także propagowania szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 - bez szczepień możemy znowu znaleźć się w sytuacji, która miała miejsce w 2020 r. - podkreślił prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Prof. Przemysław Mitkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaapelował o troskę o własne zdrowie. - Serce nie zaczeka - to nie tylko motto tegorocznego XXV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który rozpoczął się 22 września i potrwa do 2 października, ale także wyzwanie dla nas wszystkich. Datego apelujemy o niebagatelizowanie objawów, bólów w klatce piersiowej i niezwłocznie zgłaszanie się do szpitali, a jeśli to konieczne wezwanie pogotowia. Nieleczony zawał serca jest obarczony 40 proc. śmiertelnością, a leczony 5 proc., czyli aż ośmiokrotnie mniejszą - dodał prof. Mitkowski.

Materiały edukacyjne przygotowane przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na temat chorób sercowo-naczyniowych dostępne są m.in. na stronach portali edukacyjnych dla pacjentów i ich opiekunów: copozawale.pl, arytmiagroziudarem.pl, slabeserce.pl, copozatorze.pl.

PAP/aj