fot. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
Wycofany z eksploatacji 25 lat temu 70-letni parowóz, nieodpłatnie użyczony Towarzystwu Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, został naprawiony i w sobotę wyjedzie na trasę Koszalin-Manowo.

Pojazd jest własnością Muzeum Narodowego w Szczecinie. Do 2019 r. był jedną z atrakcji skansenu w Gryficach, do czasu jego nieodpłatnego użyczenia na 20 lat Towarzystwu Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

„15 lat marzeń, 2,5 roku pracy… i jest!!!” - napisali na oficjalnej stronie internetowej Towarzystwa Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej (TKKW) zrzeszeni w nim miłośnicy kolei, podsumowując swoje starania o zabytkowy parowóz i wysiłki związane z jego naprawą, by lokomotywa w sobotę mogła wyjechać w trasę Koszalin-Manowo.

TKKW prowadziło naprawę parowozu. Zrzeszeni w nim miłośnicy kolei podkreślają jednak, że nie doszłoby do niej, gdyby nie mieszkańcy Koszalina. To dzięki ich głosom z budżetu obywatelskiego miasta Koszalina na projekt zakładający uruchomienie zabytkowej lokomotywy trafiło 500 tys. zł.

Inauguracyjny przejazd przywróconym do eksploatacji parowozem na trasie Koszalin-Manowo i z powrotem odbędzie w sobotę o godz. 11. Godzinę wcześniej odrestaurowana zabytkowa lokomotywa będzie prezentowana na dworcu kolei wąskotorowej w Koszalinie przy ul. Kolejowej 4.

TKKW zapowiedziało, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w pociągu w pierwszym kursie, o godz. 13 zaplanowano drugi kurs. Bilety dostępne będą tylko w kasie na dworcu wąskotorówki.

W sobotniej prezentacji lokomotywy i w jej pierwszym kursie udział zapowiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, które regularnie przekazuje środki na prace konserwatorskie, restauracyjne i budowlane przy Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

W latach 2016-2019 przyznano na ten cel 60 tys. zł, w 2021 r. - 40 tys. zł - na wykonanie nawierzchni zintegrowanej przejazdu kolejowego w Manowie. Ponadto, w 2020 i 2021 r. gmina Manowo otrzymała z budżetu województwa po 80 tys. zł dotacji celowych na zadania związane z rewitalizacją i utrzymaniem wąskotorówki. Pomorze Zachodnie wspiera również projekty promocyjne i edukacyjne realizowane przez TKKW.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa powstała w 1898 r., jest jedną z najstarszych w Polsce i Europie. W latach 80. i 90. XX w. zamykano jej kolejne odcinki. Jesienią 2001 r. przestała kursować, ale, jak podały służby prasowe zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego, już w 2005 r. lokalni pasjonaci kolejnictwa zarejestrowali Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, uratowali zabytkowy szlak, przeprowadzili niezbędne remonty. W 2008 r. udało się ponownie uruchomić połączenie Koszalin - Manowo, a później także odbudować trasę Manowo - Rosnowo.

Kolejka docierająca z Koszalina nad jezioro Rosnowskie jest atrakcją turystyczną. Każdego roku przewozi ok. 14 tys. pasażerów.

PAP/aś

Czytaj więcej