fot. PAP/EPA/MIKE SEGAR /POOL
Nowy Jork oddaje hołd ofiarom zamachów z 11 września, kiedy to porwane przez Al-Kaidę samoloty wbiły się w wieże Światowego Centrum Handlu.  Najwyższe wówczas na półkuli północnej budynki runęły, grzebiąc w gruzach ponad 2700 osób.

Po uprowadzeniu czterech samolotów pasażerskich porywacze uderzyli w bliźniacze wieże World Trade Center oraz w gmach Pentagonu. Planowany czwarty atak udaremnili walczący z terrorystami pasażerowie. Maszyna rozbiła się w pobliżu Shanksville, w Pensylwanii.

W samym World Trade Center było 2753 ofiar śmiertelnych. Znaleźli się wśród nich także Polacy: Anna De Bin (z domu Pietkiewicz), Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski oraz syn znanego kolarza Norbert Szurkowski.

Kiedy runęły nowojorskie wieżowce zabitych zostało ok. 343 uczestniczących w akcji ratunkowej strażaków oraz 60 policjantów.

Dotychczas zidentyfikowano 1647 zwłok ofiar w World Trade Center, w tym dwie na kilka dni przed 20 rocznicą zamachów.

W zamachach zginęło łącznie 2996 osób.

Przebieg najważniejszych wydarzeń odnotowanych według amerykańskich mediów 11 września 2001 czasu lokalnego:

5:45 - Porywacze przechodzą przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Portland w stanie Maine. Wsiadają do samolotu American Airlines lecącego do Bostonu (lot 11).

7:59 - Samolot American Airlines startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie znajduje się 11 członków załogi, 76 pasażerów i pięciu porywaczy.

8:15 - Samolot United Airlines (lot 175) startuje z Bostonu do Los Angeles. Na pokładzie jest 9 członków załogi, 51 pasażerów i pięciu porywaczy.

8:20 - Samolot American Airlines (lot 77) startuje z Waszyngtonu do Los Angeles. Na pokładzie jest 6 członków załogi, 53 pasażerów i pięciu porywaczy.

8:42 - Samolot United Airlines (lot 93) startuje z Newark do San Francisco. Na pokładzie jest 7 członków załogi, 33 pasażerów i czterech porywaczy.

8:46 - Samolot American Airlines - lot 11 - uderza w północną wieżę World Trade Center.

8:50 - Prezydent George W. Bush zostaje zaalarmowany o wydarzeniu. Jego doradcy zakładają, że to tragiczny wypadek.

9:03 - Samolot United Airlines - lot 175 - wbija się w południową wieżę World Trade Center.

9:05 - Prezydent Bush dowiaduje się, że drugi samolot uderzył w World Trade Center. 25 minut później zwraca się w przemówieniu do Amerykanów.

9:36 - Agenci Secret Service ewakuują wiceprezydenta Dicka Cheneya do prezydenckiego centrum operacji kryzysowych pod Białym Domem.

9:37 - Samolot American Airlines - lot 77 - uderza w gmach Pentagonu. Ginie 59 osób w samolocie i 125 na ziemi.

9:42 - Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wstrzymuje wszystkie loty nad terytorium USA.

9:45 - Biały Dom i Kapitol zostają ewakuowane.

9:59 - Południowa wieża World Trade Center wali się w ciągu 10 sekund, 56 minut od uderzenia. W budynku i wokół niego ginie ponad 800 osób.

10:03 - Samolot United Airlines - lot 93 - rozbija się w pobliżu Shanksville. 40 osób na pokładzie, nie licząc porywaczy, ginie.

10:15 - Zapada się część gmachu Pentagonu.

10:28 - Północna wieża World Trade Center zawala w 102 minuty po uderzeniu. Ginie ponad 1600 osób w budynku i wokół niego.

11:02 - Burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani nakazuje ewakuację południowej części Manhattanu.

17:20 - Po wielogodzinnym pożarze zawala się gmach nr 7 kompleksu World Trade Center, nie ma ofiar.

20:30 - Prezydent Bush przemawia do narodu z Białego Domu, zapewniając, że trwają poszukiwania tych, którzy stoją za zamachami.

Uroczystości na Ground Zero - w miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center - rozpoczną się o 14.30 polskiego czasu. O 14.46 - dokładnie w momencie, gdy pierwszy z samolotów uderzył w północną wieżę kompleksu finansowego - uczestnicy minutą ciszy oddadzą hołd ofiarom zamachów. W tym czasie mają także bić dzwony w pobliskich kościołach.

Podczas uroczystości w Nowym Jorku zostanie także odczytana pełna lista nazwisk wszystkich, którzy zginęli - zarówno pasażerów samolotów, osób pracujących wówczas w budynkach World Trade Center, jak i strażaków, którzy pospieszyli na ratunek i zostali zabici przez walące się wieże.

Do Nowego Jorku przyleciał już prezydent USA Joe Biden, który będzie obecny na uroczystościach. Wraz z nim hołd ofiarom oddadzą w Nowym Jorku jego poprzednicy: Barack Obama i Bill Clinton. Donald Trump ma przyjechać na Ground Zero już po zakończeniu oficjalnych uroczystości.

Obchody 20. rocznicy zamachów będą trwać w Nowym Jorku przez całą sobotę.

W mieście organizowane są spotkania, wystawy i koncerty. Artyści z Metropolitan Opera zagrają „Requiem” Verdiego, specjalny koncert organizowany jest także na Brooklynie.

Wieczorem na budynkach okalających World Trade Center zapalone zostaną słupy niebieskiego światła, co ma symbolizować zawalone wieże. Najwyższe budynki w mieście, takie jak Empire State Building czy Lincoln Center Plaza także zostaną podświetlone na niebiesko.

IAR/PAP/aj