fot. MSWiA/Twitter
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości ogłosił w piątek rozpoczęcie programu Cyfrowa Gmina. W jego ramach uczniowie z rodzin byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych otrzymają komputery z dostępem do internetu.

- Pandemia pokazała wiele problemów, które wcześniej nie zawsze były dostrzegane. Jednym z nich była nauka zdalna na terenach wiejskich - także popegeerowskich, które w dalszym ciągu w znaczący sposób są wykluczone. Dlatego dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów w ramach tego programu otrzymają sprzęt komputerowy - powiedział Paweł Szefernaker.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że kolejną formą walki rządu z tym wykluczeniem jest właśnie program Cyfrowa Gmina: - Mamy świadomość, że przez lata problemy tych terenów nie były dostrzegane przez poprzednie rządy. W latach 90. ci ludzie zostali pozostawieni sami sobie. Dziś poprzez kolejne programy dla mieszkańców terenów popegeerowskich chcemy realizować inwestycje, których przez lata brakowało. Chcielibyśmy także, aby dzieci z rodzin byłych pracowników PGR-ów mogły skorzystać z programu pozwalającego zlikwidować wykluczenie cyfrowe tych miejscowości.
Z programu będzie mogło skorzystać około 20 tysięcy dzieci, a komputery z internetem trafią do nich jeszcze w tym roku. - Na każdy zestaw przeznaczymy do 3,5 tysiąca złotych. Wystarczy złożyć w szkole proste oświadczenie. Placówki następnie dostarczą je samorządom i właśnie za ich pośrednictwem przekażemy pieniądze na zakup zestawów komputerowych. Chcemy, aby do gmin trafiły one najpóźniej do końca tego roku. To priorytetowa inicjatywa i liczę, że uda się to zrealizować nawet w ciągu półtora miesiąca od momentu złożenia wniosku - podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Janusz Cieszyński.

Wnioski będą przyjmowane w październiku. Paweł Szefernaker zaznaczył, że to kolejna forma pomocy dla mieszkańców gmin, w których funkcjonowały PGR-y.
Koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniał również, że kontynuowany jest zainicjowany przez niego program wsparcia gmin popegeerowskich: - Pierwszy nabór już za nami. 340 milionów złotych trafiło do samorządów na najbardziej potrzebne inwestycje. Kolejny nabór zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na ogólnopolskich dożynkach w Bobolicach. Rozpocznie się on w najbliższych tygodniach. We współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wsparcie finansowe inwestycji wyniesie miliard złotych.
Z dotychczasowego wsparcia rządu skorzystało też wiele gmin popegeerowskich z naszego regionu.

Konferencja prasowa Pawła Szefernakera, wiceszefa MSWiA i koszalińskiego posła PiS-u oraz Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu w KPRM

pg/rz