fot. wyszynskiprymas.pl

Kardynał Stefan Wyszyński stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1948-1981. Nazywanym Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu.

Prymas Wyszyński kierował Kościołem w Polsce w warunkach komunistycznego ustroju narzuconego siłą po II wojnie światowej. Rządzący, po sfałszowaniu wyborów w 1947 roku i wyeliminowaniu opozycji politycznej oraz antykomunistycznego podziemia, rozpoczęli walkę z Kościołem, by ten całkowicie podporządkowany państwu, zniknął z przestrzeni publicznej.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 roku, czyli osiem lat po jego śmierci. W styczniu 2021 roku komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

W audycji Arkadiusza Wilmana, oprócz rozmowy z dr. Zbigniewem Stanuchem z Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, wykorzystane zostały archiwalne nagrania Polskiego Radia oraz hymn na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „Soli Deo”.

aw/aj

Posłuchaj

„Klub Historyczny”: związki Prymasa Wyszyńskiego z Pomorzem