fot. Jarosław Ryfun
Trwający 18. już Europejski Festiwal Filmowy przebiega pod hasłem „Kultura Dostępna”. Jak piszą organizatorzy imprezy, „festiwal łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że życie można zacząć wiele razy”.

Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu podkreślił, że wydarzenie to jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma też silny wydźwięk społeczny, podejmujący zagadnienia ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych i procesu integracji.

materiał Renaty Pacholczyk

Kiedy mówimy o powszechnej dostępności do kultury, myślimy m.in. o barierach architektonicznych, które muszą pokonać osoby niepełnosprawne, by dostać się do placówek kulturalnych. Ale temat jest znacznie szerszy - uważa prof. Wojciech Otto, filmoznawca, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek jury festiwalu „Integracja Ty i Ja”.

materiał Katarzyny Kużel

Do udziału w działaniach związanych z kulturą, niepełnosprawne osoby należy zachęcać - tak uważa dr Alina Konieczna z Uniwersytetu Opolskiego.

materiał Katarzyny Kużel

Pochodzący ze Słupska aktor, reżyser, scenarzysta i dramaturg Marcin Bortkiewicz bardzo chciał zasiąść w jury festiwalu „Integracja ty i ja”. I wreszcie to się udało.

Zapytaliśmy artystę, skąd czerpał do tej pory wiedzę o życiu osób niepełnosprawnych, co o nich wie, a czego się dowiaduje podczas festiwalu.

materiał Grażyny Preder

rp/kk/gp/aj