fot. pixabay.com
Mijają cztery lata, od kiedy w Polsce wprowadzono mediację jako nowy instrument prawa. Miała ona pomóc w rozwiązywaniu konfliktów bez przemocy i eskalacji nienawiści między stronami sporu, ale też miała odblokować sądy przygniecione setkami spraw.

O tym, jaka jest codzienna praktyka w zakresie mediacji, rozmawialiśmy z radcą prawnym Teresą Żurowską.

materiał Grażyny Preder

Rozmowa potrafi rozwiązać niejeden konflikt. Jednym ze sposobów polubownego rozwiązywania sporów jest mediacja, w trakcie której bezstronny mediator pomaga stronom osiągnąć porozumienie. Może być stosowana zarówno w sprawach sądowych, które już trwają, jak i pozasądowych - czyli sprawach, które jeszcze nie trafiły do sądu. O tym, kiedy warto pomyśleć o mediacji, w jakich przypadkach powinno się po nią sięgnąć, opowiedział nam mediator, prawnik Marcin Franciszek Szymielewicz.

materiał Tomasza Trana

Rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych z udziałem trzeciej osoby, z pominięciem sali sądowej - okazuje się, że jest to możliwe. Wystarczy skorzystać z usług mediatora. On gwarantuje: bezstronność, neutralność i poufność. Tylko, niestety, ale ta procedura jest jeszcze mało wykorzystywana przez osoby będące ze sobą w jakimkolwiek sporze - ubolewa mecenas Grażyna Psiuch, która jest takim mediatorem.

materiał Renaty Pacholczyk