Fronty kuchenne narażone są nie tylko na kurz i odciski palców, ale także na tłuszcz pochodzący z gotowanych potraw. Jeśli zaniedbamy ich czyszczenie, narastającą warstwę lepkiego osadu będzie potem trudno usunąć. Z kolei użycie agresywnych detergentów może doprowadzić do trwałych zniszczeń. Jak efektywnie czyścić fronty kuchenne? Przygotowaliśmy garść praktycznych porad.

Czym myć fronty kuchenne na co dzień?

Najprościej - zwykłym płynem do mycia naczyń i miękką gąbką lub szmatką np. z mikrofibry. Zawarte w płynie do naczyń składniki pozwalają pozbyć się tłuszczu i są bezpieczne dla większości obecnych w kuchni powierzchni. Jeśli zależy Wam na czasie (i połysku), a zabrudzenia nie są duże, użyjcie płynu do mycia szyb i ręczników papierowych. Specjalnego traktowania wymagają drzwiczki do mebli kuchennych z litego drewna. Należy je myć zawsze wzdłuż słojów od góry do dołu i używać wyłącznie miękkich, odciśniętych z wody ściereczek. Drewniane powierzchnie warto myć i pielęgnować, stosując specjalne preparaty do drewna.

Jak wyczyścić mocno zabrudzone fronty kuchenne?

W przypadku uporczywych zabrudzeń powyższe metody mogą niestety nie wystarczyć. Skuteczniejszym, ale wciąż bezpiecznym (dla zdrowia i frontów) środkiem jest mieszanka wody z sodą lub octem. Zawsze po skończeniu mycia, niezależnie od materiału, z którego wykonane są fronty, wycieramy powierzchnię do sucha. Unikniemy w ten sposób smug. Fronty wykończone na wysoki połysk, na których widać sporo odciśniętych palców, najprościej wyczyścić, stosując płyn do mycia szyb. Absolutnie zakazane jest używanie chropowatych czyścików i agresywnej chemii. Pamiętajcie, że zanim sięgniecie po jakikolwiek nowy preparat czyszczący, należy wykonać próbę na niewielkim, mało widocznym fragmencie mebla.

Jakie fronty kuchenne są najpraktyczniejsze?

Dylematy typu „front kuchenny - biały czy szary, z połyskiem czy matowy?”, powinny zejść na drugi plan. Chociaż niektórzy twierdzą, że odciski palców, kurz i zabrudzenia są bardziej widoczne na czarnych i ciemnych powierzchniach, w praktyce nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Dla wygody użytkowania najważniejsze są zastosowane materiały i technologie. Jakie fronty kuchenne są najtrwalsze i najprostsze w utrzymaniu w czystości? Optymalnym rozwiązaniem wydają się lakierowane i laminowane drzwiczki do mebli kuchennych. Wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i ścieranie oraz są łatwe w czyszczeniu. Jeśli w Waszym przypadku ceny frontów kuchennych nie grają roli, możecie rozważyć drzwiczki fornirowane lub drewniane.


Kolejność porządków w kuchni

Niezależnie od rodzaju posiadanych frontów kuchennych i intensywności zabrudzeń, czynności porządkowe w kuchni zawsze powinny być prowadzone z góry na dół. Czyli najpierw czyścimy górne powierzchnie szafek kuchennych, by kurz i zabrudzenia spadały na elementy, które dopiero będziemy myć. Teraz przechodzimy do wnętrz szafek. Jeśli czyścicie je regularnie, możecie pominąć ten etap. Półki myjemy w kierunku od najwyższych do położonych najniżej. Warto na czas sprzątania opróżnić meble kuchenne z naczyń i sprzętów. Zarówno górne powierzchnie, jak i wnętrza szafek możemy wyłożyć specjalnymi matami lub ręcznikami papierowymi. Pozwoli to skrócić czas czynności porządkowych w przyszłości. Frontami kuchennymi zajmujemy się na koniec. Niestety, to z reguły najdłuższy etap prac.

Podsumowanie

Jeżeli zależy Wam na ograniczeniu czynności pielęgnacyjnych do minimum i oczekujecie optymalnego stosunku jakości do ceny, dobrym rozwiązaniem dla Was będą fronty lakierowane lub laminowane. Czyszcząc fronty kuchenne, zawsze kierujcie się zaleceniami producenta i dobierajcie preparaty do powierzchni, wykonując uprzednio próbę.