Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych: obrotowo-pulsacyjne (w tym także obrotowe, wszystkie zwyczajowo nazywa się elektrycznymi), soniczne oraz ultradźwiękowe. Każdy, kto zamierza zamienić szczoteczkę manualną na zaawansowany sprzęt do czyszczenia jamy ustnej, staje przed dylematem, na jakiego rodzaju urządzenie się zdecydować. Szczoteczki soniczne uchodzą za najbardziej rekomendowane akcesoria do codziennego czyszczenia zębów, ale czy można dawać tym pogłoskom wiarę? Sprawdź, czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej i w którą rzeczywiście lepiej zainwestować.

Szczoteczki elektryczne po raz pierwszy pojawiły się na rynku w 1939 roku za sprawą szwajcarskiego naukowca Philippe Guy-Wooga. Powstały z zamysłem ułatwienia pielęgnacji jamy ustnej osobom niepełnosprawnym i z ograniczoną sprawnością motoryczną, jednak szybko zyskały popularność, dzięki czemu wkrótce zaczęli używać ich do pielęgnacji jamy ustnej wszyscy. Narodziny szczoteczki sonicznej datuje się na rok 1990. Wówczas taki rodzaj szczoteczki zaprezentował światu Amerykanin Robert Bock.

Szczoteczka soniczna i elektryczna – czym się od siebie różnią?

Klasyczne szczoteczki elektryczne mają końcówkę czyszczącą o okrągłym kształcie i wykonują w trakcie czyszczenia ruchy rotacyjne, mechanicznie ściągając ze szkliwa osady. Szczoteczki soniczne działają nieco inaczej. Te urządzenia wyposażono w końcówkę o profilu podłużnym, który jest przystosowany do wykonywania ruchów wymiatająco-pulsacyjnych. Takie ruchy są znacznie delikatniejsze dla szkliwa, a przy tym pozwalają dużo efektywniej obmywać zęby. W trakcie czyszczenia włosie szczoteczki sonicznej emituje drgania, które sprawiają, że ślina i pasta do zębów zaczynają łączyć się w malutkie bąbelki czyszczące. Dzięki nim włókna szczoteczki sonicznej są w stanie eliminować naleciałości nawet z przestrzeni międzyzębowych, czyli miejsc, do których szczoteczka manualna i elektryczna nie mają dostępu.

Na czym jeszcze polega przewaga szczoteczki sonicznej?

Innowacyjna technologia czyszczenia zębów to nie wszystko. Szczoteczka soniczna jest bardziej rekomendowana przez stomatologów także dzięki temu, że jest od szczoteczki elektrycznej szybsza. Podczas gdy najbardziej zaawansowane szczoteczki rotacyjne w ciągu minuty wykonują do 10 000 ruchów obrotowych i 40 000 ruchów pulsacyjnych, szczoteczka soniczna w tym samym czasie jest w stanie wykonać nawet 96 000 ruchów wymiatających! Tak szybkie tempo pracy powoduje, że szczoteczka znacznie efektywniej jest w stanie ściągać z zębów szkodliwe naloty, i tym samym lepiej zabezpieczać szkliwo przed próchnicą.

Kolejna przewaga szczoteczki sonicznej nad rotacyjną to brak konieczności wykonywania w trakcie mycia dodatkowych ruchów. Szczoteczki elektryczne czyszczą uzębienie ruchami obrotowymi, które mogą nie obejmować wszystkich newralgicznych obszarów. Z tego względu eksperci zalecają, by oczyszczając nimi uzębienie, starać się wykonywać dodatkowe ruchy wymiatające. Szczoteczka soniczna rekomendowane przez stomatologów ruchy wymiatające wytwarza samodzielnie. Nasze jedyne zadanie podczas czyszczenia nią zębów to delikatne prowadzenie sprzętu wzdłuż łuku zębowego.

Ostatnią przewagą szczoteczek sonicznych nad elektrycznymi jest szeroki wybór. Obecnie na rynku jest wielu producentów, którzy kuszą użytkowników coraz to nowszymi, ciekawszymi modelami sonicznymi, podczas gdy produkcją szczoteczek elektrycznych zajmuje się praktycznie tylko firma Oral-B. Chcąc sobie zakupić urządzenie z okrągłą głowicą czyszczącą nie mamy zatem zbyt wielkiego wyboru. Szukając dla siebie szczoteczki warto zajrzeć do zestawienia najlepszych urządzeń na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-szczoteczek-sonicznych/

W czym lepsza jest szczoteczka elektryczna?

Zapewne zastanawiacie się teraz, czy jest jakiś obszar, w którym to szczoteczka elektryczna ma przewagę. Owszem – to cena. Najtańsze szczoteczki elektryczne, najczęściej zasilane bateryjnie, można zakupić już za około 50 złotych. Szczoteczkę soniczną z „najniższej półki” trudno z kolei nabyć za mniej niż 100 złotych. Przeciętnie cena urządzenia sonicznego jest około dwóch razy wyższa niż szczoteczki rotacyjnej. Użytkownicy, którzy chcieliby zatem zaopatrzyć się w bardziej zaawansowaną szczoteczkę do mycia zębów, muszą przygotować się na głębsze sięgnięcie do kieszeni.

Dla kogo szczoteczka soniczna, a dla kogo elektryczna?

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od elektrycznej? Poprawna odpowiedź na to pytanie brzmi: zależy dla kogo. Na taką szczoteczkę powinny postawić osoby poszukujące najwyższej jakości sprzętu do pielęgnacji jamy ustnej, chcące poprzez codzienne mycie poprawić kolor uzębienia, jeszcze lepiej ochronić się przed próchnicą czy wzmocnić dziąsła. Ze względu na swoje skuteczne, ale delikatne działanie, szczoteczka soniczna będzie stanowić doskonałą opcję także dla użytkowników noszących aparaty ortodontyczne czy zmagających się z rozmaitymi chorobami jamy ustnej.

Szczoteczka elektryczna to z kolei lepsza opcja przede wszystkim dla osób, które mają ograniczony budżet i poszukują swojej pierwszej szczoteczki z wbudowanym w rękojeść silnikiem elektrycznym.