Rozpoczęcie budowy S11 Koszalin-Bobolice | Źródło: redakcja
O rozpoczęciu budowy drogi ekspresowej S11 na odcinku Koszalin-Bobolice poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej w Niedalinie Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS-u oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Inwestycja zakończy się w 2023 roku. Jej koszt to prawie 1,7 miliarda złotych

- To historyczny dzień dla Pomorza Środkowego. Oficjalnie zaczyna się budowa drogi S11, którą turyści co roku zmierzają nad piękne polskie wybrzeże. Ci, którzy jeżdżą na wakacje do Kołobrzegu, Ustki, Darłowa czy Mielna, często stoją w korkach. Niebawem to się zmieni. Cieszę się, że ta inwestycja jest realizowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że ta droga pomoże rozwijać Pomorze Środkowe i Pojezierze Drawskie. Polski Ład przewiduje realizację całej S11, która jest drogą życia dla tego regionu, i za to dziękuję ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi - powiedział Paweł Szefernaker.
- Dzisiaj jesteśmy w trakcie realizacji jednego z najważniejszych korytarzy komunikacyjnych naszego kraju. To jest polska racja stanu, aby Wybrzeże Środkowe było dobrze skomunikowane. To, co było niemożliwe, dzisiaj staje się realne. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o finansowaniu tej inwestycji. To jest Polski Ład w praktyce, to myślenie o przyszłych pokoleniach - podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Droga ekspresowa S11 połączy Pomorze Środkowe, Wielkopolskę i Śląsk. Ruch tranzytowy z mocno obciążonej drogi krajowej nr 11 przeniesiony zostanie na nowoczesną drogę szybkiego ruchu. - Odcinek S11 Koszalin-Bobolice to kolejny element sieci dróg szybkiego ruchu w Polsce. Z pewnością przyczyni się do rozwoju gospodarczego północno-zachodniej części kraju - podkreślił minister infrastruktury.

Kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc zaznaczył, że powstanie nowoczesna droga, która połączy Pomorze Środkowe z krajowymi i międzynarodowymi arteriami: - Tak się piszę historię Pomorza Środkowego w zakresie infrastruktury drogowej. Dotąd S11 była nazywana „drogą przez mękę”. Teraz staje się „autostradą słońca”.

Wiceminister klimatu i środowiska oraz szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Golińska przypomniała, że przez wiele lat budowa S11 była elementem kampanii wyborczych, ale to dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości zaczął realizować te plany: - Cieszę się, że mogę reprezentować rząd, który spełnia oczekiwania mieszkańców naszego regionu. Bez S11 nie będzie szansy na przyjazd inwestorów.

Wojewoda Zbigniew Bogucki zaznaczył, że nowa droga ekspresowa da m.in. podstawy do rozwoju regionu koszalińsko-kołobrzeskiego: - To czytelny i namacalny dowód ofensywy inwestycyjnej na Pomorzu Zachodnim. Założenia polityki rządu Mateusza Morawieckiego są realizowane.

W ramach inwestycji powstanie 48-kilometrowy odcinek dwupasmowej jezdni w obydwu kierunkach. Droga będzie poprowadzona nowym śladem na zachód od krajowej jedenastki. Wybudowanych zostanie m.in. pięć węzłów drogowych oraz dwie pary miejsc obsługi podróżnych.

Droga do ruchu oddana ma być w trzecim kwartale 2023 roku. Wartość inwestycji to ponad 1,7 miliarda złotych.
Budowę S11 Koszalin-Bobolice podzielono na trzy odcinki:
  • Koszalin-Zegrze Pomorskie (16,8 kilometra, wartość ok. 580 milionów złotych),
  • Zegrze Pomorskie-Kłanino (19,3 kilometra, wartość ok. 478 milionów złotych),
  • Kłanino-Bobolice (11,6 kilometra, wartość ok. 450 milionów złotych).
kk/red.

fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska
fot. Aleksandra Śliwińska

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska oraz szczecinecka posłanka PiS-u Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS-u