fot. pixabay.com
Międzynarodowy Dzień Ojca ma już ponad sto lat. Święto zainicjowała Sonora Dodd z Waszyngtonu, która w ten sposób chciała uhonorować swojego ojca Williama Smarta, weterana wojny secesyjnej.

Pierwszy raz obchodzono je w USA 19 czerwca 1910 roku, ale pomysł obiegł cały świat. W Polsce świętujemy je corocznie 23 czerwca, od 1965 roku. Święto wprowadzono dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców.

„Nie ma większego szczęścia dla rodzica niż patrzeć, jak jego dziecko wzrasta, zmieniając się w młodego, a potem dojrzałego człowieka i w końcu zaczyna wieść własne, dorosłe życie. Każdy ojciec, troszcząc się o swoje dzieci, pokazując im świat i ucząc funkcjonowania w nim, robi to, bo pragnie dla nich dobrej przyszłości” - czytamy w komunikacie pary prezydenckiej.

W ocenie Agaty Kornhauser-Dudy i Andrzeja Dudy, za sprawą ojców dzieci otrzymują niezwykle cenne dary, jak poczucie własnej wartości, pewność siebie, wpojone zasady moralne i patriotyczne.

„Ojciec to nie tylko osoba dbająca o materialny byt rodziny - to przede wszystkim doświadczony i mądry przewodnik i nauczyciel. Ten, który uczy życia i pokazuje, na jakich fundamentach warto je budować. Dziękując za to wszystko, raz jeszcze życzymy wszelkiej pomyślności Panom i Panów rodzinom” - dodano.

PAP/IAR/aj