fot. Aleksandra Śliwińska
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział inwestycje w bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce w ramach programu Polski Ład.

Szef rządu przedstawiał założenia Polskiego Ładu w kilku miejscach na Mazowszu. Wczesnym popołudniem odwiedził bazę LPR w Sokołowie Podlaskim. Zapowiedział tam inwestycje w bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Katowicach, Bydgoszczy oraz Szczecinie-Goleniowie.

Mateusz Morawiecki poinformował też o planach utworzenia kolejnej całorocznej bazy w Koszalinie: - Myślimy o tym, aby sezonowa baza w Koszalinie stała się bazą trwałą, a więc Środkowe Pomorze zyska kolejny ważny punkt na mapie ratownictwa medycznego.

Premier przypomniał także, że w ramach Polskiego Ładu wydatki na służbę zdrowia mają w ciągu dwóch lat wzrosnąć do poziomu 6 procent PKB, a w kolejnych latach - do 7 procent.

Utworzenie całosezonowej bazy LPR-u do 2023 roku zapowiedział na początku czerwca Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł PiS-u: - Sezonowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Pomorskim funkcjonuje od 2004 roku. Rozpoczęliśmy jednak procedurę uruchomienia całorocznej, nowoczesnej bazy w powiecie koszalińskim. Bardzo się cieszę, że nasze starania doprowadziły do tego, że powstanie ona do końca 2023 roku.

Sezonowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego HEMS w Zegrzu Pomorskim uruchamiana jest co roku 1 czerwca, ze względu na wzmożony ruch turystyczny w rejonie nadmorskim. Dyżurować będzie do 5 września, codziennie w godzinach 7:00-20:00. Załogę helikoptera ratowniczego EC 135 stanowią pilot, lekarz, ratownik lub pielęgniarz.

Baza w Zegrzu Pomorskim jest jedyną sezonową bazą LPR spośród 22 w całej Polsce. W ubiegłym roku załogi HEMS z Zegrza Pomorskiego zrealizowały 131 misji. Spędziły w powietrzu 110 godzin i przetransportowały do szpitali 86 pacjentów.

IAR/od/red./ar/rz

Czytaj więcej

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki