fot. FB UM Koszalin
Festiwal startuje dziś wieczorem i zakończy się w niedzielę. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć blisko sto filmów, w planie są również koncerty, dyskusje i branżowe warsztaty.

Debiutujący filmowcy rywalizują o Wielkie i Małe Jantary. O tegorocznych, wybranych przez komisję filmach mówił w czasie konferencji prasowej, Janusz Kijowski, dyrektor programowy Festiwalu „Młodzi i Film”.
- Ich poziom jest nadspodziewany. To był rok kobiet: odważnych, walczących o nasze prawa. Dlatego przewagę w obu składach jurorskich mają odważne, mądre i wspaniałe reżyserki. Tutaj jest wspaniała atmosfera, publiczność  i dobra bryza wieje od Bałtyku w kierunku naszych twórców - podkreślił.  

Wśród wspomnianych reżyserek jest Dorota Kędzierzawska, która będzie oceniała dziesięć filmów długometrażowych walczących o Wielkiego Jantara.
Będę odkrywać i filmy, i twórców, i też Koszalin, bo jestem tu pierwszy raz w życiu - powiedziała przewodnicząca jury. -  Jestem bardzo ciekawa tego jak młodzi ludzie myślą. Zawsze jest to świeże, ożywcze i mam nadzieję, że to będzie duża przygoda dla mnie.

W konkursie krótkiego metrażu o nagrody walczy 58 produkcji. Przewodniczącą jury jest Agnieszka Smoczyńska.
To jest jeden z najważniejszych festiwali w Polsce. Myślę, że dla każdego młodego filmowca, ponieważ tutaj każdy z nas po raz pierwszy konfrontował się z publicznością. Też tutaj zasiadał przy rozmowach „Szczerość za szczerość”, które obrosły już legendą - stwierdziła.

„Młodzi i Film” jest najstarszym w Polsce festiwalem, podczas którego widz ma do czynienia tylko z filmowymi debiutami. Przypomnijmy, że to właśnie tu debiutowały takie gwiazdy jak m.in.: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, oraz Marcin Wrona.
- Jesteśmy normalni, naturalni. Brak czerwonego dywanu, brak stref dla vipów. To wszystko te elementy otwartości naszego festiwalu. Każda osoba, która tu przyjedzie będzie się mogła spotkać i porozmawiać z reżyserkami, reżyserami, twórcami, producentami. To jest istotne, że nie tworzymy tych barier - podkreślił Paweł Strojek, dyrektor Festiwalu.

Klub Festiwalowy będzie działać w Teatrze Variete Muza. W czwartek wystąpi formacja Sorry Boys, a w piątek - Mery Spolsky. Na gali finałowej w Kryterium zagrają Karaś i Rogucki.
Festiwal „Młodzi i Film” zakończy się w niedzielę. Wejściówki na wszystkie wydarzenia - seanse i koncerty są bezpłatne. Można je odbierać w kasie kina Kryterium w dniu danego wydarzenia. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji. W obiektach obowiązywać będą limity miejsc.

aw/kc

Posłuchaj

Janusz Kijowski, dyrektor programowy Festiwalu Paweł Strojek, dyrektor Festiwalu Agnieszka Smoczyńska, przewodnicząca jury Dorota Kędzierzawska, przewodnicząca jury