fot. PAP/Paweł Supernak
Zostało zawarte porozumienie programowe między PiS a Kukiz'15. Zakłada ono, że poprzemy szereg ustaw ważnych dla Kukiz'15, a nasi koledzy będą wspierać wszystko co potrzebne, by obecny układ polityczny, który jest w Sejmie trwał - poinformował w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- To jest porozumienie, które zakłada, że my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju - ona została przygotowana w ten sposób, że będzie zgodna z polską konstytucją - mówił szef PiS na wspólnym briefingu z Pawłem Kukizem.

- A nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i będą wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, Sejmie polskim, trwał - dodał prezes PiS.

Formacja Pawła Kukiza ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji. Podejmiemy ryzyko wprowadzenia ich w życie. Wsparcie ze strony Kukiz'15 jest dla nas bardzo ważne także z punktu widzenia arytmetyki parlamentarnej - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Oświadczył, że w tej kwestii „bardzo liczy na współpracę”, bo „sprawność Pawła Kukiza w przekonywaniu i mówieniu do społeczeństwa jest niezwykła”.

Paweł Kukiz po ogłoszeniu zawarcia porozumienia programowego przez PiS i Kukiz'15 zaznaczył:

- Po raz pierwszy od przynajmniej sześciu lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych, z mojej perspektywy, z mojego punktu widzenia - taki jest mój punkt widzenia - zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego z tego ustroju semidemokratycznego, połowicznie demokratycznego, z demokracji partyjnej - powiedział lider Kukiz'15 na wspólnym z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim poniedziałkowym briefingu.

Kukiz przekazał, że z perspektywy jego ugrupowania, umowa z PiS jest bardzo korzystna. - PiS, Zjednoczona Prawica jest to jedyna w tej chwili opcja władna wprowadzić te kluczowe zmiany, przegłosować te kluczowe zmiany ustrojowe - dodał.

Stwierdził, że jego formacja nie będzie miała problemu z popieraniem Polskiego Ładu. Podziękował jednocześnie PiS za skorzystanie z kilku pomysłów Kukiz'15 z ubiegłej kadencji w kwestii kwoty wolnej od podatku czy wykorzystania Internetu do konsultacji z obywatelami.

Kukiz przyznał, że jest to jeden z ważniejszych dni w jego życiu. - Liczę na owocną współpracę - podsumował.

PAP/aś