fot. Dariusz Wieczorek/Facebook
Poseł Nowej Lewicy, sekretarz klubu, który był w środę gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk odniósł się m.in. do włamania na skrzynkę mailową Michała Dworczyka oraz wpisu wicemarszałka Ryszarda Terleckiego dotyczącego Swietłany Cichanouskiej.

We wtorek w nocy hakerzy włamali się na skrzynkę pocztową Michała Dworczyka. Informacje zawarte w poczcie mailowej wyświetlono na popularnym w Rosji i Białorusi komunikatorze.

- Minister Dworczyk jest jedną z najważniejszych osób w państwie. Przychodzi do niego zapewne kilkaset maili dziennie. Ma prawo mieć swoją prywatną skrzynkę. Dokumenty państwowe powinny być jednak wysyłane jedynie na skrzynkę służbową. Dodatkowo, obie skrzynki powinny być specjalnie zabezpieczone - uważa Dariusz Wieczorek.

Szef KPRM wydał oświadczenie, że w tej skrzynce nie było informacji niejawnych. Sprawą zajmują się służby bezpieczeństwa. Dziennikarka poprosiła posła o komentarz w tej sprawie oraz zapytała, czy Polacy są przygotowani na cyberataki. - Wyciek dotyczy kierunku wschodniego, a więc można podejrzewać kto za tym stoi. Coś niepokojącego dzieje się z polskimi służbami bezpieczeństwa. Powstaje pytanie - jak skrzynki poselskie są kontrolowane. Nie interesujemy się tym ponieważ dla nas - posłów jest oczywiste, że korespondencja jest bezpieczna. Internet stał się tak powszechny, że nie zdajemy sobie sprawy z tego co może się stać, jeżeli ktoś będzie chciał włamać się na nasze konta - podkreślił poseł.

Aleksandra Kupczyk zapytała Dariusza Wieczorka również o przypuszczalne działania rządu w związku z ostatnim wpisem na Twiterze Ryszarda Terleckiego dotyczącego Swietłany Cichanouskiej oraz ewentualnego wniosku o odwołanie wicemarszałka. - Gdyby marszałek Terlecki przeprosił za swoje ostatnie zachowanie, pewnie zakończyłby się cały problem, ponieważ w politycznych emocjach takie coś czasem się zdarza. Nie jest pewne czy wniosek pojawi się na posiedzeniu sejmu. A jeśli tak, to ciekawie zapowiada się głosowanie w tej sprawie w kontekście tego co dzieje się w Zjednoczonej Prawicy.

Więcej w poniższej rozmowie.

ak/aj

Posłuchaj

Gość porannego „Studia Bałtyk”: Dariusz Wieczorek