„Poznaj z nami Koszalin”: historia Rynku Staromiejskiego i koszalińskich ratuszy
Rynek Staromiejski to serce miasta - od zawsze była to najważniejsza lokalizacja w dziejach Koszalina i w przestrzeni historycznej tej miejscowości.

W przeszłości dokonywano tu różnego rodzaju transakcji handlowych, była to strefa licznych targów o rozmaitym charakterze. To również miejsce, które było świadkiem wielu uroczystości związanych z dziejami miasta.

Koszaliński Rynek Staromiejski jest szczególny - było to jedyne takie miejsce w mieście, gdzie dokonywano wymiany handlowej, czy aktywnie uczestniczono w życiu politycznym. W innych miastach na Pomorzu Zachodnim wyglądało to inaczej - posiadały one kilka takich lokalizacji.

Z okazji Dni Koszalina, Polskie Radio Koszalin oraz Archiwum Państwowe w Koszalinie przygotowały dla mieszkańców niespodziankę online w postaci filmów i audycji, które traktują o najciekawszych miejscach w naszym mieście.

O Rynku Staromiejskim i ratuszach koszalińskich mówili:
  • Dorota Cywińska, kustosz w Archiwum Państwowym w Koszalinie,
  • dr Kacper Pencarski, starszy archiwista w Archiwum Państwowym w Koszalinie,
  • Krzysztof Urbanowicz miłośnik historii Koszalina.
Pozostałe odcinki „Poznaj z nami Koszalin”, opowiadają historię koszalińskich dworców, ulicy Piłsudskiego oraz Góry Chełmskiej.

Każdy odcinek składa się z komentarza historycznego, historii obiektów ukazanych w materiałach archiwalnych z zasobu AP oraz ciekawostek związanych z danymi miejscami.

Na emisję kolejnych odcinków wideo, w ramach projektu „Poznaj z nami Koszalin”, zapraszamy w dniach: 25 i 27 maja od godziny 19:30. Filmy będą emitowana na stronie oraz FB Polskiego Radia Koszalin i AP. Wcześniejsze odcinki są natomiast dostępne m.in. na stronie www.prk.pl

Emisja audio na antenie Polskiego Radia Koszalin w dniach: 27 maja oraz 3, 10 i 17 czerwca od godziny 16.40 w popołudniowym wydaniu „Studia Bałtyk”.

Zapraszamy!

Autorzy: Katarzyna Kużel, Adam Iwaszkiewicz

kk/aś

Czytaj więcej