fot. PAP/Marcin Gadomski
Placówka w Łebie będzie dziesiątym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W uroczystości udział wziął m.in. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

- Budowa tego muzeum to inwestycja o wyjątkowym znaczeniu dla polskiej kultury, historii i nauki. Obiekt będzie unikatowy w skali kraju. Będzie w sobie łączył funkcje naukowe, kulturalne, poznawcze i edukacyjne. W muzeum w sposób chronologiczny i atrakcyjny dla zwierzających przedstawione zostaną efekty podwodnych badań archeologicznych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - powiedział minister Piotr Gliński.

Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku podkreślił, że budowany oddział będzie bardzo ważnym elementem placówki: - W nowym oddziale zaprezentujemy najważniejsze, gromadzone przez dziesięciolecia eksponaty, ukazujące morską historię Polski. Jesteśmy dumni, że oddział powstaje w Łebie - mieście, z okolic którego pochodzi znaczna część naszych archeologicznych znalezisk.

Rzecznik rządu Piotr Müller w liście odczytanym podczas uroczystości zaznaczył, że obiekt w Łebie będzie miał duże znaczenia dla Pomorza: "Skutecznie przyczyni się nie tylko do zachowania, ale popularyzacji naszej morskiej regionalnej i narodowej spuścizny. (...) To inspirujące miejsce z pewnością będzie służyło lokalnej społeczności, wzmocni atrakcyjność turystyczną Łeby i regionu, ale też okaże się ważnym punktem na muzealnej mapie Pomorza i Polski".

Z postępu prac radości nie kryje burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński: - Jestem szczęśliwy, że jesteśmy już na tym etapie budowy muzeum. Panie premierze, serdecznie dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców Łeby za wsparcie finansowe tej inwestycji.

Głównym założeniem ekspozycji nowego muzeum, zlokalizowanego w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku, będzie chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych, prowadzonych na przestrzeni lat przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez pięć stuleci historii bałtyckiej żeglugi - od X do XV wieku. Pozostałe przestrzenie, uzupełnione o nowoczesne stanowiska multimedialne, poświęcone będą rybołówstwu bałtyckiemu oraz morskiej energetyce wiatrowej.

Imponujący budynek Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, którego architektura nawiązuje do morza, piaszczystego wybrzeża i wypełnionych wiatrem żagli, będzie zarówno podkreślać nautologiczny charakter nowego muzeum. Projekt zakłada również zastosowanie przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań, które pozwolą na maksymalne ograniczenie zapotrzebowania obiektu na tradycyjną energię.

Prace budowlane rozpoczęto w październiku 2020 roku. Postawiono już ściany części wystawienniczej, biurowej i magazynowej, położono strop nad parterem przyszłej restauracji oraz wykonano płytę fundamentową pod zabytkowy kuter rybacki, będący częścią przyszłej ekspozycji. Narodowe Muzeum Morskie zdecydowało się na wmurowanie kamienia węgielnego na zaawansowanym etapie budowy ze względu na wcześniejsze obostrzenia związane z pandemią SARS-CoV-2.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na połowę 2021 roku. Przewidywany koszt inwestycji wynosi w przybliżeniu 40 milionów złotych. Budowa jest finansowana z budżetu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

red./ar

wizualizacja muzeum w Łebie (plus3architekci)
wizualizacja muzeum w Łebie (plus3architekci)
wizualizacja muzeum w Łebie (plus3architekci)
wizualizacja muzeum w Łebie (plus3architekci)
fot. Jacek Żukowski
Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie | Źródło: redakcja

Posłuchaj

Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby