fot. prk24.pl
Już tradycyjnie, w sobotni poranek, goście „Studia Kołobrzeg” rozmawiali o najistotniejszych wydarzeniach mijającego tygodnia w mieście i kraju.

Minister Edukacji i Nauki uznał przedmiot wychowanie do życia w rodzinie za priorytet w roku szkolnym 2021/2022. Minister planuje też wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy etyką lub religią. Gościem „Studia Kołobrzeg” był zachodniopomorski wicekurator oświaty Bogusław Ogorzałek.

Bogusław Ogorzałek, zachodniopomorski wicekurator oświaty

W siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka. Podczas spotkania uhonorowano strażaków odznaczeniami oraz podziękowano im za wzorową służbę i ofiarność.

Obchody Dnia Strażaka w Kołobrzegu

Kołobrzeski Areopag Wiary to cykl debat poświęconych tematyce laikatu w kościele. Podczas pierwszego z zaplanowanych trzech spotkań, dyskutowano nad rolą świeckich w życiu kościoła. Swoje stanowiska zaprezentowali: bp Krzysztof Włodarczyk, ks. Zbigniew Woźniak, ks. Marek Żejmo, Kamila Marsicka należąca do Kościoła Domowego, Krzysztof Ukleja z Odnowy w Duchu św. oraz Jolanta Drahal reprezentująca Akcję Katolicką.

Kołobrzeski Areopag Wiary

O roli świeckich w kościele katolickim rozmawialiśmy z Tomaszem Rowińskim z tygodnika Do Rzeczy.

rozmawa z Tomaszem Rowińskim

O swoich refleksjach związanych z postawą opozycji wobec ustawy ratyfikacyjnej unijnego Funduszu Odbudowy mówili stali komentatorzy „Studia Kołobrzeg” - Sławoj Kigina i Edward Stępień.

Edward Stępień i Sławoj Kigina

W ramach luzowania rządowych obostrzeń hotele mogą już przyjmować gości, choć tylko w 50 procentach. Nad tym tematem dyskutowali dyrektor Hotelu Marine Katarzyna Matusko oraz radni Rady Miasta Bogdan Błaszczyk (Klub Kołobrzescy Razem) i Jacek Woźniak (Klub Radnych Niezależnych).

Katarzyna Matusko, Bogdan Błaszczyk, Jacek Woźniak

O powstających w podkołobrzeskim Dygowie i w Gościnie inkubatorach przedsiębiorczości rozmawiali wójt gminy Dygowo Grzegorz Starczyk oraz radny wojewódzki i kołobrzeski przedsiębiorca - Henryk Carewicz.

Grzegorz Starczyk, Henryk Carewicz

Fundacja Klucz Nadziei w Rogowie poszukuje wolontariuszy do pracy z dziećmi na półkoloniach. Na ten temat rozmawialiśmy z prezesem fundacji, psychoterapeutą uzależnień - Aleksandrą Błaszczyk.

Rozmowa z Aleksandrą Błaszczyk

„Słownik na Fali”: „wyzoomowani”, czy to nowa forma komunikacji i jak ona wpływa na nasz język? Czy możemy mówić o zachwaszczaniu języka poprzez sposób komunikowania? Ponieważ już mamy za sobą pierwsze w tym roku upały to mówiliśmy także o użyciu zwrotów takich jak: „letnia kanikuła”, „wakacje”, „kurort czy uzdrowisko”, „do wód czy na rehabilitację pocowidową”.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego wydania audycji „Słownik na Fal”, podczas której dyskusję prowadzili językoznawca dr Sebastian Żurowski z UMK w Toruniu i Jarosław Banaś.

„Słownik na Fali”

„Studio Kołobrzeg”: Małgorzata Abramowicz, Mariusz Wolański, Jarosław Banaś

Opracowanie muzyczne: Adrian Adamowicz