fot. pixabay.com
Przemoc ekonomiczna niszczy po cichu. Ofiara stopniowo staje się coraz bardziej zależna od swego oprawcy, a tym samym bezradna. Jak radzić sobie w takim położeniu? Gdzie szukać pomocy? Między innymi na te pytania odpowiedzieli goście „Wieczornych Spotkań”.

Tu nie ma siniaków, krzyków, wrzasków, szarpania się. To po prostu ciche i stopniowe niszczenie ludzkiej psychiki oraz uzależnienie od agresora. Taka jest właśnie przemoc ekonomiczna. Na czym dokładnie polega?

Na to pytanie odpowiada Sulimir Szumielewicz - psycholog, psychotraumatolog, ekspert kampanii „Nasza w tym głowa”.

materiał Tomasza Trana

Jedno małżeństwo, czterdzieści lat stażu, z czego ostatnie dwadzieścia w dwóch różnych pokojach. Bo lepiej tak żyć, niż odejść. Bo jak się utrzymać i gdzie mieszkać? Przemoc ekonomiczna wyniszcza gospodarstwa domowe od środka. Czym wobec tego jest, jak pomóc kobietom w takim przypadku?

materiał Renaty Pacholczyk

Przemoc finansowa podnoszona jest także na sali rozpraw, kiedy dochodzi chociażby do rozwodów czy przyznawania opieki nad dzieckiem. Temat ten przybliża sędzia Sławomir Przykucki, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Koszalinie.

materiał Anny Winnickiej

Fundacja „Zdążyć z Miłością” często przyjmuje pod swoje skrzydła kobiety, będące ofiarami przemocy ekonomicznej. O działaniach fundacji mówi Małgorzata Kaweńska-Ślęzak.

materiał Grażyny Preder

tt/rp/aw/gp/aj