fot. MZ/Twitter
Dotychczasowe obostrzenia będą obowiązywać w pięciu województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim. W pozostałych regionach 26 kwietnia zostaną otwarte salony fryzjerskie i urody, a nauka w klasach 1-3 odbywać się będzie w trybie hybrydowym.

- Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania. Jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy w sytuacji cały czas bardzo dużego obłożenia szpitali i respiratorów - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Jak dodał, liczba nowych zakażeń maleje i poprawia się sytuacja w szpitalnictwie: - Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Cały czas jednak poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie. Analizując sytuację, staramy patrzeć się na regiony, gdzie sytuacja jest zróżnicowana. We wszystkich województwach spadła liczba zakażeń o niespełna jedną trzecią.

Szef resortu zdrowia poinformował, że dotychczas obowiązujące obostrzenia utrzymane zostają w województwach, w których jest trudna sytuacja, czyli w śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim: - Te wszystkie reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu regionach będą przez najbliższy czas.
Minister zdrowia powiedział również, że za tydzień zapadną decyzje w sprawie noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jak podkreślił, głównym kryterium, czy maseczki będą noszone na zewnątrz, będzie częstotliwość zakażeń.

Delikatne luzowanie obostrzeń

Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne od 26 kwietnia będą mogły zostać otwarte dla klientów. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Przewidziany jest także częściowy powrót do szkół uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Nauka odbywać się będzie w trybie hybrydowym (za wyjątkiem województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego) Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Pozostałe obostrzenia zostają przedłużone. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. pozostaną zamknięte.

W centrach handlowych otwarte są tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe i księgarnie. Obowiązują wciąż limity osób: jedna osoba na 15 mkw. w sklepach do 100 mkw.; jedna osoba na 20 mkw. sklepach powyżej 100 mkw.

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób - na jedną osobę musi przypadać 20 mwk. Jest również obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych - np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Możliwe uczestnictwo dzieci i młodzieży w zawodach sportowych prowadzonych przez odpowiedni polski związek sportowy oraz uprawianie sportu w obiektach na świeżym powietrzu (limit osób: 25). Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

red./PAP/rz