Konferencja prasowa
Punkt w Hali Widowiskowo-Sportowej powstał przy współpracy rządu, Urzędu Miejskiego w Koszalinie, Polikliniki oraz Politechniki Koszalińskiej. W poniedziałek zaszczepiono w nim 414 osób. Wkrótce liczba ta ma wzrosnąć do 800 dziennie.

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że dzięki punktom szczepień powszechnych będzie szansa na znacznie szybsze opanowanie pandemii: - Jestem szczęśliwy, że jeden z szesnastu pilotażowych punktów szczepień powszechnych w kraju powstał w Koszalinie. Docelowo dziennie będzie mogło być w nim szczepionych 800 osób. W tym tygodniu, ze względu na liczbę dostarczanych szczepionek, preparat otrzyma 400 osób dziennie.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że dla Koszalina i powiatu taki punkt szczepień jest niezwykle potrzebny: - W Koszalinie zaszczepiono 26 procent mieszkańców, a w powiecie koszalińskim - 15 procent. To pokazuje, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia i że uruchomienie jednego z 16 punktów pilotażowych w Koszalinie było dobrą decyzją.

Paweł Szefernarker podziękował również tym, którzy przyczynili się do powstania punktu w Koszalinie: - Dziękuję prezydentowi Koszalina - miasto od początku chciało przygotować infrastrukturę niezbędną do funkcjonowania punktu. Współpraca polikliniki z samorządem jest tutaj kluczowa. Dziękuję również panu wojewodzie, który zgodził się na utworzenie tego punktu oraz rektorom Politechniki Koszalińskiej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że utworzenie punktu było inicjatywą, która połączyła polityków i samorządowców reprezentujących różne opcje polityczne: - Sprawa szczepień nie ma barw partyjnych. To był akcja ponadpolityczna. Cieszę się, że w Koszalinie doszło do porozumienia w sprawie uruchomienia punktu szczepień.

Polityk przypomniał również, że samorządy otrzymają pięć tysięcy złotych dofinansowania na utworzenie punktów szczepień oraz około 60 złotych od zaszczepionej osoby.

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński podkreślił, że nowo otwarty punkt szczepień powszechnych jest ważny ze względu na nadchodzący sezon turystyczny: - Miliony turystów przyjadą na Pomorze Zachodnie. Wcześniejsze uruchomienie tego punktu pozwoli na zabezpieczenie zdrowia jak największej liczby osób - po to, by letni wypoczynek przebiegał bez perturbacji.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zapowiedział, że punkty szczepień powszechnych będą uruchomione w każdym z powiatów województwa zachodniopomorskiego. Podczas otwarcia punktu w Koszalinie podkreślił, że jest on potrzebny m.in. dla zrównoważonego wzrostu liczby osób zaszczepionych w regionie: - W powiecie koszalińskim jest potrzeba nadgonienia liczby zaszczepionych osób. Mając na uwadze procent wszczepiania populacji województwa zachodniopomorskiego - decyzja o wyborze Koszalina wydawała się najsensowniejsza.

Kolejne punkty szczepień powszechnych przechodzą właśnie weryfikację zgodności z wymaganiami sanitarnymi. Jak zaznaczył wojewoda, powinny być otwierane na początku maja: - Koszaliński punkt jest pierwszym z punktów powszechnych w Zachodniopomorskiem. W naszym województwie powstanie co najmniej 28 takich miejsc - w każdym z 18 powiatów i w każdym z trzech miast na prawach powiatu. Nie będzie na Pomorzu Zachodnim powiatu, gdzie nie byłoby punktu powszechnego tworzonego w ramach Narodowego Programu Szczepień z udziałem samorządu i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Koszaliński punkt szczepień powszechnych znajduje się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Śniadeckich, czynny jest od poniedziałku do soboty od 9.00 do 19.00.

Uruchomienie punktów szczepień powszechnych to jeden z czterech najważniejszych nowych elementów Narodowej Strategii Szczepień. Pozostałe to: uruchomienie punktów drive-thru, umożliwienie wykonywania szczepień przez ratowników i pielęgniarki (od 23 kwietnia), a także przeprowadzanie szczepień w aptekach (maj).

Rząd chce, aby wszyscy chętni na szczepienia powyżej 60. roku życia otrzymali szczepionkę do końca kwietnia, a chętni niezależnie od wieku - do sierpnia.

kk/rz/aś

fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
Czytaj więcej

Posłuchaj

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki o tworzeniu kolejnych punktów szczepień powszechnych wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki o utworzeniu punktu w Koszalinie