fot. archiwum
Rzecznik prasowy rządu oraz słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem Anny Popławskiej w porannej audycji „Studio Bałtyk”. W czasie rozmowy mówił o dzisiejszym otwarciu masowych punktów szczepień w Koszalinie oraz słupskim Redzikowie. Analizował także końcowe prace nad Krajowym Planem Odbudowy oraz nakreślił postępy w pracach nad realizacją DK 21.

W Koszalinie oraz w Redzikowie zostaną dziś otwarte pilotażowe punkty szczepień powszechnych. Są to dwa z szesnastu punktów, które zainaugurują prace na terenie całej Polski. Przypomnijmy, że w początkowej fazie pilotażu, ma być to jeden punkt na województwo, natomiast docelowo będzie ich 471.

Jak przekazał Piotr Müller, ustalenie ich lokalizacji, było zależne od dotychczasowego stopnia realizacji szczepień w danym regionie. - W Koszalinie i w Słupsku zdecydowanie należy przyspieszyć ten proces, stąd pomysł, żeby w tych miejscowościach uruchomić punkty pilotażowe - wyjaśnił. - W punktach będzie realizowanych do pół tysiąca szczepień dziennie. Jeśli dostawy szczepionek się zwiększą, to ta liczba również wzrośnie - dodał.

Minister powiedział, że kolejne decyzje, co do przedłużenia, czy zmian obostrzeń ws. COVID-19, zapadną najpóźniej w czwartek. - Wszelkie restrykcje są określane w połowie tygodnia, ponieważ wtedy spływają dane, na podstawie których są one ustalane. Mam nadzieję, że podobnie jak tydzień temu, część z nich ulegnie zmianie - podsumował Piotr Müller.

W trakcie rozmowy minister nakreślił także stan prac nad drogą krajową nr 21 ze Słupska do Ustki. - W ciągu kilku tygodni zostanie podpisana umowa na jej budowę. Minister Infrastruktury zgodził się wyasygnować na nią dodatkowe środki finansowe, bo jak się okazało, będzie ona dużo droższa, niż zakładano w pierwszych planach - przekazał Piotr Müller oraz dodał, że zakończenie budowy DK 21 jest przewidziane najpóźniej w 2023 roku.

Zapytany o prace nad Krajowym Planem Odbudowy odpowiedział, że jego finalizacja będzie miała miejsce z końcem kwietnia. - W tej chwili trwają konsultacje oraz wdrażanie uwag, które zostały zgłoszone między innymi przez samorządy. Uwzględniamy między innymi poprawki dotyczące zwiększenia środków na rolnictwo, czy transport szynowy w miastach w celu wsparcia infrastruktury - powiedział rzecznik. Müller zaznaczył również, że środki wynegocjowane przez premiera Morawieckiego, czyli 700 mld złotych dla Polski z Unii Europejskiej, są rekordowymi, jakie do tej pory udało się pozyskać.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/aś

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Piotrem Müllerem