fot. Radosław Żmudziński
19 kwietnia w Koszalinie wystartował punkt szczepień powszechnych przeciwko Covid-19, usytuowany w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Śniadeckich. Szczepienia odbywają się w holu głównym tego obiektu.

Oczekujący podkreślali, że szczepienia to najlepszy sposób na wyeliminowanie pandemii. Pierwsze osoby miały wyznaczony zabieg na 9.00. Do środka były wpuszczane kilka minut przed czasem.

- Trzeba się koniecznie szczepić – apelowali mieszkańcy miasta przed nowo otwartym punktem. - Szczepią się wszyscy: lekarze, profesorowie, nauczyciel, pielęgniarki. Wierzymy, że to wyeliminuje pandemię i nas zabezpieczy – dodawali.

Przed szczepieniem każda z osób musi przejść specjalną procedurę. Osoby wychodzące z hali podkreślały, że sam zabieg jest praktycznie bezbolesny.

- Nie poczułam nic i wszystko poszło bardzo sprawnie - powiedziała jedna z pierwszych zaszczepionych osób. - Zaczyna się od dezynfekcji rąk, sprawdzenia temperatury i wypełnienia ankiety, a potem prosto do szczepienia. Oczywiście, jeśli w ankiecie nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli takie się pojawiają, jest specjalne pomieszczenie, gdzie wyjaśnia się je z lekarzem - opisywała.

Jak zaznaczył prezydent Koszalina Piotr Jedliński, punkt będzie czynny od poniedziałku do soboty, od 9:00 do 19:00.

- Planowana, docelowa przepustowość, to 800 szczepień dziennie. W obiekcie będą pracowały dwie zmiany. Znajdą się tutaj trzy punkty szczepień oraz trzy punkty rejestracji. Przewidziane jest również miejsce, w którym pacjenci po zabiegu, będą musieli odczekać wymagane 15 minut, na wypadek wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych. Obecny będzie również lekarz, w razie pojawienia się jakichkolwiek komplikacji - wyjaśnił prezydent Jedliński.

Piotr Jedliński przypomniał, że w dalszym ciągu obowiązuje kolejność rejestracji i szczepień uzależniona od wieku. Zaapelował także, żeby ściśle respektować daty i godziny rejestracji.

Proszę o przestrzeganie godzin, które są podane w grafiku, aby nie dopuścić do takich kolejek, które mogliśmy oglądać w mediach. Zachowujmy dystans również w trakcie szczepienia. Piotr Jedliński - prezydent Koszalina

Prezydent zaznaczył, że według statystyk do pełnego zaszczepienia populacji Koszalina potrzebnych będzie kilkanaście tygodni. Zastrzegł jednak, że przy zapisywaniu się na szczepienie nie obowiązuje rejonizacja.

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości, który zabiegał o utworzenie punktu w Koszalin, podkreślił, że dzięki masowym punktom szczepień będzie szansa na znacznie szybsze opanowanie pandemii: - Jestem szczęśliwy, że jeden z szesnastu pilotażowych punktów szczepień powszechnych w kraju powstał w Koszalinie. Docelowo dziennie będzie mogło być w nim szczepionych 800 osób. (...) W Koszalinie zaszczepiono 26 procent mieszkańców, a w powiecie koszalińskim - 15 procent. To pokazuje, jak dobrze, że ten pilotaż rusza właśnie tutaj, w Koszalinie.

Działanie koszalińskiego punktu szczepień powszechnych wspomagają Wojska Ochrony Terytorialnej, żołnierze 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, przedstawiciele policji oraz straży miejskiej.

kk/aś

fot.Radosław Zmudzinski
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
fot. Radosław Żmudziński
Czytaj więcej

Posłuchaj

Piotr Jedliński - prezydent Koszalina, cz. 2 Piotr Jedliński - prezydent Koszalina, cz. 1 Punkt Szczepień Powszechnych Koszalin