fot. twitter.com/LukaszMezyk
„Pierwszy przekaz wyborczy w maseczce - plus dla wojewody Leniart” - napisał na Twitterze Łukasz Mężyk, dziennikarz związany z portalem 300polityka.pl. To reakcja na pojawienie się plakatów wyborczych w Rzeszowie, na których kandydatka Prawa i Sprawiedliwości wystąpiła w maseczce.

Przypomnijmy, w Rzeszowie rozpoczęła się kampania wyborcza poprzedzająca przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Mieszkańcy wybiorą następcę Tadeusza Ferenca, który zrezygnował ze względu na zły stan zdrowia.


Pojawienie się plakatów wyborczych wojewody Ewy Leniart, na których występuje z maseczką ochronną, jest szeroko komentowane. We wspomnianym wpisie Łukasz Mężyk podkreślił, że to pozytywny przykład odpowiedzialnej postawy polityka w czasie pandemii, który - także w materiałach wyborczych - przypomina o przestrzeganiu nakazu zasłaniania ust i nosa.

Plakaty wiele osób na pewno zestawi z ostatnim skandalem w Rzeszowie, gdzie jej kontrkandydat, mimo trzeciej fali pandemii, pojawił się wraz z rodziną w centrum miasta bez maseczki. Nagranie pojawiło się w mediach społecznościowych. Kandydat zapraszał w nim mieszkańców na rzeszowskie bulwary, gdzie miał rozdawać młode drzewka.

Specjaliści nie mają wątpliwości, obecne kampanie wyborcze opierają się na zupełnie innych zasadach niż do tej pory. Wybory przeniosły się głównie do internetu, szczególnie na portale społecznościowe. Przykłady tego mamy w regionie. Obecnie trwa kampania wyborcza na stanowisko burmistrza Ustki. Przedterminowe wybory spowodowane są nagłą śmiercią pełniącego tę funkcję Jacka Graczyka. Wybory pierwotnie miały się odbyć w styczniu, ale ze względu na pandemię były już kilkukrotnie przekładane. Obecnie data głosowania wyznaczona jest na 9 maja.

Kampania wyborcza w Rzeszowie potrwa do 7 maja, a głosowanie zaplanowano na 9 maja.

red.