fot. prk24.pl
W Kołobrzegu sanatoria i ośrodki czekają na przepisy wykonawcze w sprawie rehabilitacji dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Minister zdrowia podpisał już polecenia skierowane do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie. Szczegółowe przepisy spodziewane są w tym tygodniu.

Osoby, które przechorowały Covid-19 i są dziś już ozdrowieńcami niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi i kardiologicznymi.

- Rehabilitacja będzie mogła być prowadzona zarówno w domu, jak i ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji - wyjaśnia Czesław Hoc, poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia - Będzie ona trwała od 2 do 6 tygodni. Nie będzie organizowany żaden dodatkowy konkurs, tylko pojawi się wykaz Narodowego Fundusz Zdrowia. Kiedy to będzie? Mam nadzieje, że pod koniec tego tygodnia.

Obecnie kołobrzeskie sanatoria i szpitale uzdrowiskowe prowadzą rehabilitację pocovidową na warunkach komercyjnych.
- Na razie będzie tak, że te podmioty, które mają podpisaną umowę z NFZ  automatycznie wejdą w program rehabilitacji pocovidowej – dodaje poseł.

Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

Polska jest jednym z pionierów rehabilitacji po przejściu COVID-19.

Więcej na w materiale.

jb/kc

Posłuchaj

materiał Jarosława Banasia