fot. TVP Info
Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce był gościem Aleksandry Kupczyk w porannej audycji „Studio Bałtyk”. W czasie rozmowy zrelacjonował dotychczasowy przebieg trzeciej fali pandemii w Polsce i apelował o zachowanie odpowiedzialności społecznej, by zmniejszyć transmisyjność COVID-19.

Polska znajduje się w czołówce krajów najbardziej dotkniętych trzecią falą pandemii. Tak złej sytuacji, jak w ubiegłym tygodniu, kiedy dobowa liczba zachorowań przekraczała 30 tysięcy, nie odnotowano od początku jej trwania. - W przyrodzie jest bardzo dużo brytyjskiej odmiany wirusa. To ona odpowiada za tak wysoką skalę zachorowań - wyjaśnił dr Sutkowski i podkreślił, że jedynie poprzez przestrzeganie wprowadzanych restrykcji, mamy wpływ na transmisję wirusa i tym samym odwrócenie tendencji wzrostowej zakażeń.

Obserwujemy bardzo dużą liczbę zgonów pacjentów covidowych. System ochrony zdrowia jest przeciążony, miejsca w szpitalach w dużym stopniu są zajęte, a 10 proc. pacjentów, to osoby wymagające leczenie pod respiratorami. Przychodnie i oddziały ratunkowe pękają w szwach - to wszytko tworzy obraz bardzo ciężko walczącej służby zdrowia. dr Michał Sutkowski

Dr Sutkowski zwrócił również uwagę na dojmujący problem. - Pacjenci zbyt długo czekają ze zgłoszeniem się do lekarza, uprawiają samoleczenie, a do szpitala trafiają najczęściej w drugim tygodniu zakażenia - wyjaśnił.

Kiedy odczuwamy pierwsze dolegliwości - od razu kontaktujmy się z lekarzem. Bardzo często choroba zaczyna się niewinnie, a kończy tragicznie. Koronawirus jest niezwykle dynamiczny, nie wiadomo, jaki będzie miał dalszy przebieg, w momencie pierwszych objawów choroby. Dlatego tak istotna jest szybka kontrola lekarska. dr Michał Sutkowski

Wirusolog przestrzegał, że jeśli specjaliści w najbliższym czasie nie odnotują spadku liczby zachorowań, niezbędne będzie wprowadzenie jeszcze większych restrykcji, a być może nawet zakazu przemieszczania się.

Dr Sutkowski odniósł się również do ostatnich doniesień, według których, rozważana jest opcja wprowadzenia masowych szczepień w wybranych zakładach pracy, a do kwalifikacji do szczepień dopuszczone byłyby także inne zawody, a nie wyłącznie lekarze, jak odbywało się to do tej pory. - Ta kwestia jest kontrowersyjna i budząca emocje przede wszystkim pośród samych pacjentów. Ważne jest, by kwalifikacji do szczepienia dokonywał lekarz. Powinniśmy raczej pracować nad zwiększeniem efektywności już działającego systemu szczepień - zmniejszmy liczbę obowiązków biurokratycznych, a wtedy lekarz będzie miał więcej czasu na kwalifikację do szczepień - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aś

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z dr. Michałem Sutkowskim
  • 00:00:00 | 00:00:00
::