fot. www.pixabay.com
Za oknem pojawiły się pierwsze oznaki wiosny. Na polach w naszym regionie obserwujemy żurawie, a w województwie podlaskim są już bociany. W dzisiejszej audycji dużą część czasu poświęciliśmy ptakom: pojawiły się między innymi sowy, orły i wspomniane bociany. Rozmawialiśmy również o zbawianym wpływie psów na nasze zdrowie oraz o tym, jak niebezpieczna dla ryb jest długo trwająca, mroźna zima.

W tym roku, nieco wcześniej niż zwykle, na Podlasiu pojawiły się pierwsze bociany. Ptaki upodobały sobie gniazda w okolicach Juchnowca Kościelnego. Wzbudziły zainteresowanie i radość mieszkańców.

Również orły przednie przygotowują się do tegorocznych lęgów. Ptaki zajęły już gniazda i rozpoczynają loty godowe. Jak mówi Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów, ptaki wzbijają się w powietrze i popisują się przed partnerem jednocześnie dając sygnał innym przedstawicielom gatunku, o zajęciu danego terytorium.

Relacja mieszkańców Podlasia - pojawienie się pierwszych bocianów

Dogoterapia, to znana terapia wzmagająca efektywność rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies. Osoba chcąca poświęcić się tej dziedzinie musi łączyć fachowość pedagogiczną z miłością do zwierząt. Adrianna Hapke, ma przed sobą ostatni semestr studiów pedagogicznych i wraz ze swoim pubilem - owczarkiem australijskim, o imieniu Orion, rozpoczęła edukację na kierunku: dogoterapia.

Rozmowa Mariusza Wolańskiego z Adrianną Hapke

Sztuczne wyspy, specjalne rozlewiska i obszary błotne mają powstać w ramach pro przyrodniczej inwestycji na rozlewiskach kostrzynieckich. To jeden z najważniejszych obszarów przyrodniczych w naszym kraju - istotny nie tylko z punktu widzenia Polski, ale też ochrony gatunków w tej części Europy. O znaczeniu projektu mówił dr Dominik Marchowski z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

Rozmowa z dr. Dominikiem Marchowskim z Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk

W ten weekend Lasy Państwowe postanowiły przybliżyć wszystkim miłośnikom przyrody zwierzęta piękne, ale i nieco tajemnicze, czyli sowy. Na stronach internetowych relacjonowane są specjalne wydarzenia poświęcone tym ptakom. Julia Melchior, z Lasów Państwowych, opowiedziała na naszej antenie o życiu tego niezwykłego gatunku.

Rozmowa z Julią Melchior

Dziesiątki szczupaków, okoni i płoci udusiło się w stawach przy Alei Brzozowej w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku. - Wszystko przez lód, który skuł taflę zbiorników powodując niedotlenienie wody – mówi Marcin Miller, szef Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”.

Rozmowa z Marcinem Millerem

Zapraszamy do słuchania naszej audycji „Zwierzę w eterze” w każdą sobotę w godzinach: 12:00-13:00.

mb/aś