fot. wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin
211 lat temu według metryki chrztu, sporządzonej w kościele w Brochowie, w Żelazowej Woli koło Sochaczewa urodził się Fryderyk Chopin - największy polski kompozytor i jeden z najwybitniejszych artystów wszech czasów, którego koncerty, nokturny czy polonezy na trwałe weszły do kanonu światowej muzyki.

Istnieją dwie różne daty urodzin polskiego pianisty i kompozytora. 22 luty 1810 roku jest datą widniejąca w metryce chrztu artysty. Natomiast on sam podawał jako dzień swoich urodzin 1 marca 1810 roku. Dlatego obchody rozpoczynają się już dziś i potrwają do 1. marca.

Z okazji 211. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował wiele atrakcji, m.in.: koncerty w Żelazowej Woli, Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, a także promocje w Muzeum Fryderyka Chopina.

26 lutego, gdy przypada 92. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym, odbędzie się koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

W ramach koncertów urodzinowych pierwszego marca o godzinie 12.00 odbędzie się transmisja radiowa i internetowa recitalu pianistycznego z domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. 

W dniach 23-28 lutego bilety do Muzeum Fryderyka Chopina będzie można nabyć w cenie promocyjnej - za złotówkę. Odbędzie się tam też cykl recitali chopinowskich. Wystąpią młodzi polscy pianiści, którzy zakwalifikowali się do eliminacji XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Promocyjne ceny także w sklepie internetowym Instytutu Chopina. Wszystkie książki i płyty będzie można nabyć z bonifikatą -30 procent. Do końca lutego można też podziwiać świąteczną iluminację parku w Żelazowej Woli zaprojektowaną na zamówienie Instytutu Chopina przez scenografki teatralne Dianę Marszałek-Malicką i Julię Skrzynecką we współpracy z reżyserem świateł Maciejem Igielskim.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli otwarte będą w ostatni weekend lutego o godzinę dłużej, aż do godziny 19.00.

IAR/aj