fot. Adrian Grycuk/wikimedia
John Abraham Godson poinformował w czwartek na Twitterze, że wystartuje w wyborach prezydenckich w Nigerii w 2023 roku.

Obecnie prezydentem Nigerii jest pełniący drugą kadencję Muhammadu Buhari. W 2019 r. na najwyższy urząd w państwie wystartowała rekordowa liczba 73 kandydatów, ale realnie w walce i zwycięstwo liczyli sie tylko Buhari i Atiku Abubakar.

Przed nowym prezydentem Nigerii stoją duże wyzwania: walka z korupcją, bezrobociem i ubóstwem, naprawa i rozbudowa zaniedbanej infrastruktury drogowej i kolejowej, a także walka z dżihadystycznym ugrupowaniem Boko Haram.

Terrorystyczna działalność Boko Haram od dziesięciu lat wstrząsa Nigerią, która jest zamieszkana przez ponad 209 mln ludzi, co czyni ją najbardziej zaludnionym krajem Afryki. W wyniku przemocy stosowanej przez tę organizację zginęło już ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania.

Również wybory z 2019 r. nie były wolne od przemocy. Od oficjalnego rozpoczęcia kampanii wyborczej w październiku 2018 r. w kraju zginęło ponad 260 osób.

Godson jest nauczycielem akademickim, społecznikiem i menadżerem; był posłem na Sejm VI kadencji (2007-2011) i VII kadencji (2011-2015) z list Platformy Obywatelskiej (PO), a także członkiem, a w latach 2013-2014 wiceprezesem partii Polska Razem Jarosława Gowina. Karierę poselską zakończył w 2015 roku w klubie Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Godson jest inżynierem, ukończył Wydział Rolnictwa Abia State University w Nigerii. Odbył studia doktoranckie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW oraz na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Był pastorem Kościoła Bożego w Chrystusie. Samorządowiec: radny osiedla Olechów-Janów w Łodzi, w latach 2008-2010 radny miasta Łódź z list PO, w 2014 r. bez powodzenia kandydował na prezydenta miasta Łodzi.

Został uznany przez czasopismo "The New African" jako jeden ze 100 najbardziej wpływowych ludzi w Afryce w 2015 r. 14 listopada 2016 r. została mu nadana odznaka honorowa Bene Merito przez ministra spraw zagranicznych za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

PAP/ar