fot. prk24.pl
Burmistrz Sławna, który w środę był gościem Aleksandry Kupczyk w popołudniowym „Studiu Bałtyk”, podkreślił, że decyzja o zmianie obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Sławnie zapadła dzięki współpracy z wiceszefem MSWiA, koszalińskim posłem PiS-u Pawłem Szefernakerem.

Po ponad 20 latach mieszkańcy m.in. Darłowa, gmin Darłowo i Malechowo będą mogli swoje prawne sprawy załatwić w sądzie w Sławnie.

Sąd będzie mieć siedzibę w jednym z trzech budynków przy ulicy Kossaka 31, w których mieściła się wcześniej Szkoła Podstawowa nr 1. W ostatnim czasie sławieński samorząd otrzymał trzy miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na przebudowę i przystosowanie tych budynków. Projekt zakłada ich termomodernizację oraz stworzenie w tym miejscu obiektów użyteczności publicznej. Obok sądu w budynkach byłej szkoły znajdować się będą świetlica osiedlowa oraz przychodnia lekarska.

- Bardzo się cieszę, że pan Paweł Szefernaker pomógł przeprowadzić proces reorganizacji sądu w Sławnie. To było działanie zespołowe. Przed nami jest jeszcze sporo pracy. Musimy dostosować obiekt do wszystkich wymogów. Sąd w Sławnie był najmniejszy w kraju. Gdyby nie pomoc wiceszefa MSWiA, to jego likwidacja byłaby kwestią czasu, co później mogłoby nawet doprowadzić do likwidacji powiatu sławieńskiego - powiedział Krzysztof Frankenstein.

Paweł Szefernaker tydzień temu na naszej antenie powiedział, że zmiana obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Sławnie umożliwia dokończenie reformy administracyjnej z 1999 roku, z korzyścią dla powiatu sławieńskiego: - Teraz on, podobnie jak to ma miejsce w innych powiatach, będzie miał swój sąd rejonowy obejmujący właściwością teren całego powiatu. Dziś część mieszkańców powiatu, m.in. Darłowa i Malechowa musi załatwiać swoje sprawy w sądach poza Sławnem. Dlatego ta zmiana była wyczekiwana od wielu lat.

Burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein dodał, że po zakończeniu reorganizacji sądu w Sławnie, miejscowa prokuratura może zyskać nową siedzibę: - Wierzę, że również ona swoim zasięgiem obejmie powiat. Paradoksem jest to, że osoba zatrzymana na przykład w Darłowie, a przebywająca w areszcie w Sławnie, na przesłuchanie jest przewożona do Koszalina.

Więcej w poniższej rozmowie.

ak/red./rz/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z Krzysztofem Frankensteinem
  • 00:00:00 | 00:00:00
::