fot. TVP Info
Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w porannej rozmowie z Aleksandrą Kupczyk w „Studiu Bałtyk” zaznaczył, że w kwestii buntu przedsiębiorców potrzebny jest dialog pomiędzy właścicielami firm a rządem. Apelował również o zwrócenie uwagi na osoby starsze i samotne, które mogą mieć problem z dostępem do informacji o szczepieniach.

Dr Michał Sutkowski zapytany o niski przyrost zachorowań z ostatnich dni wyjaśnił, że powodem takiego stanu rzeczy jest m.in. niezgłaszanie się osób zakażonych koronawirusem do odpowiednich jednostek sanitarnych.

- Na całym świecie mamy ten sam problem - ludzie unikają wizyt w szpitalach i u lekarzy rodzinnych -  wyjaśnił.

Trudno dziś stwierdzić ile mamy tak naprawdę chorych. Wyniki, które otrzymujemy, należałoby pomnożyć przez 8, a nawet 9, żeby dostać bardziej realny obraz sytuacji. Liczba zgonów jest liczbą stałą - tej statystyki nie można dowolnie zmieniać. Choć pojawiają się takie głosy, że jest ona manipulowana - to nieprawda. Dr Michał Sutkowski

W  poniedziałek rozpoczęto szczepienia seniorów, w których również uczestniczy dr Marek Sutkowski.
- W przychodniach, z którymi współpracuję, zaszczepiono już około 150 osób, ja sam wykonałem ich około 40. Trzeba mieć świadomość, że szczepienia w dużych miastach na pewno będą przebiegać szybko ze względu na dużą liczbę punktów. W województwie zachodniopomorskim np. w Szczecinie czy Koszalinie będzie się tak dziać na pewno. Druga kwestia, to docieranie do pacjentów, którzy są odcięci komunikacyjnie i informacyjnie. Tu bardzo ważni są seniorzy. Apeluję, nie bądźmy na nich i starajmy się im pomóc.

Lekarz wyraził też swoją opinię na temat otwierania się niektórych branży mimo obowiązującego reżimu sanitarnego: - Jest to jawny bunt wobec obostrzeń, który oczywiście szkodzi państwu. Jednak nie oznacza to, że obie strony nie powinny ze sobą zacząć rozmawiać. Dialog jest potrzebny, aby niektóre branże, z uwzględnieniem wysokiego rygoru, mogły się otworzyć  - wyjaśnił dr Sutkowski.

Jeżeli oglądamy dyskoteki, gdzie jest 500 osób, lodowisko przerobione na magazyn kwiatów, a niektóre restauracje otwierają się mówiąc, że jest to zebranie partyjne - to jest to zachowanie nie do pomyślenia i jestem tym zniesmaczony. Dr Michał Sutkowski

- Od roku powtarzamy ciągle o zasadzie „DDM” (Dezynfekcja, Dystans, Maseczki ), ja dodaję już „S” (szczepionka). Wszystkie te rzeczy są powszechnie znane i nie wierzę, że ktoś o nich nie słyszał. Młode osoby, nawet jeśli same się nie boją, to muszą pamiętać, że mogą być zagrożeniem dla osób starszych - dodał lekarz.

Zapraszamy do wysłuchania materiału.

ak/od/aś/kc

Posłuchaj

materiał Aleksandry Kupczyk